Когато говорим за влошената медийна среда, винаги трябва да кажем спрямо какво тя е влошена. Това заяви медийният експерт проф. Иво Драганов. Той припомни, че българските национални телевизия и радио все още нямат написана ясно, както е в BBC, мисия и етични стандарти, които да са подписани от абсолютно всички работещи в тях.
На Запад в развитите демокрации има няколко морални норми, недопустими за комуникацията: лъжата, инсинуацията, представянето на мнението като факт, преднамереното пропускане и прикриваната очевидност. За съжаление, тези неща при нас ги има.
Вместо да се занимаваме с изключително проблемните за цялата държава сектори, напр.липсата на 16 млрд ДДС, огласено в мрежите, темата не бе подета от никого, не се случи никакъв дебат. Сега не зная как премиерът си представя този дебат за медиите, но той трябва да знае, че има едно лице, което изкупува медии и ги превръща в кухи структури като ВВТ преди 10 години и сега – Би Ай Ти, които се изпразват от съдържание и започват да занимават хората с институционална информация и се прикриват очевидни несправедливости, които хората виждат и усещат. Експертите на Запад ги наблюдават с обикновено око.
Като аргумент, че не очаква да се случи качествен дебат за състоянието на медиите, проф. Драганов припомни, че на всички забележки от Етичната комисия, не е било обърнато никакво внимание.
Лицето „Кой“ е вездесъщо. При всички правителства то им осигурява медиен конфорт и те не правят нищо, за да се изясни формата на собственост върху малките медии, които някога бяха територия на свободно говорене.
Катастрофално е падането на България в класацията за свободното слово. Не зная кой съветва нашите управници, но те нямат добри медийни съветници, а съветници по манипулация. Ако имаха такива, те щяха да им кажат, че ЕК през цялото време повтаря нещо много важно: Свободата на медиите и те самите са инструмент на демокрацията.
За медиите има теми – табута. Това е напр.какво се случчва с ДДС, арогантната „пасмина“ олигарси, която може да послужи за написване на една поетика на бандитизма. Никой не попита откъде дойдоха техните пари. Но в същото време е хубаво, че много качествени хора започнаха да се изживяват в социалните мрежи като медия и конкурират по свобода на словото пресата и електронните медии.
Мисля, че най-накрая и Европа узря, че Преходът у нас беше безкрайно несправедлив, че имаше назначени олигарси, че по един изключително безскрупулен начин се изсмука икономическия потенциал на държавата и се прехвърли в ръцете на 10-20 души.
Борисов трябва да разбере, че с фасадната демокрация стигнахме дотук. Оттук нататък декорите и карнавалът, в който бе превърнат целият Преход – олигарсите, които слагат по 4-5 маски и не ги свалят, този карнавал вече е декодиран от европейците и те все по-строго и по-строго ще се отнасят към нашите опити да ги лъжем.
Цялото интервю – от звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..