Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В планината не надценявайте възможностите си

Доброволците спасители в планините са най-полезни в издирвателните акции, когато са необходими повече хора, които да обходят определен район, каза по Радио Пловдив Веселин Ганчев, който е председател на Управителния съвет на Планинската спасителна служба към БЧК. Затова от организацията предлагат промени в Закона за защита при бедствия и аварии, според които работодатели на спасители доброволци да са длъжни да ги освобождават от работа заради участие в мащабни спасителни акции.


Досега няма планински спасители, които да са влезли в конфликт с работодателя си заради ангажиментите си в планината, каза Веселин Ганчев. Той обаче припомни, че спасители на БЧК, участвали в акцията при наводнението във варненския квартал "Аспарухово", след това са уволнени от работа заради отсъствието си.

Веселин Ганчев посъветва туристите, отиващи в планината, да държат мобилните си телефони възможно най-близо до телата си, за да се запази батерията. Добре е също да свалят мобилното приложение от сайта на нашата служба. Чрез него ние много лесно можем да определим къде се намират, ако изпаднат в беда. Разбира се, в планината-особено през зимата, всеки трябва да е добре екипиран и да не надценява възможностите си, препоръча още Веселин Ганчев.

Разговора на Ангоанета Петричанска с него чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45