Рибното богатство на страната ни се състои от природни рибни и нерибни ресурси, а също и продукцията от аквакултури. Особено неприятен факт, срещу който няма адекватни мерки обаче, е бракониерството, заяви проф. Таня Хубенова, директор на Института по рибарство и аквакултури в Пловдив.
Водоемите на страната не са изчерпани. Въпреки че в аквакултурата в годините на Прехода се забелязваше спад, тенденцията е променена през последните години. Все още обаче не можем да стигнем нивото на производство на аквакултури от времето преди Прехода.
Рибовъдството в страната като форми на производствена и стопанска дейност, е приватизирано отдавна. Това се отнася и за мидените ферми в Черно море, така и за сладководното рибовъдство. Частниците участват активно в различни програми за финансиране на дейността им. В рамките на страната държавните предприятия се броят на пръсти.
По думите на проф. Хубенова, в дирекцията Източно-Беломорски регион се намират едни от най-големите рибовъдни стопанства в страната. На язовир Кърджали има 7 стопанства за произвоство на есетрови риби, както и най-големият развъдник на пъстърва и топлолюбиви риби. В нашия регион традиционно се намира концентрирано голямо количество сладководна риба, което се управлява успешно както по отношение на качеството на водата, така и на количеството произведена риба.
Една от целите на Института за аквакултури е да се опазват и поддържат разплодните риби. Вече 70 години съществува наблюдение за запазване на разплодните животни. В Института в момента се съхраняват над 10 т. разплодници на различна възраст, от които ежегодно се добиват количества от зарибителен материал, малки рибки и личинки. Те се отглеждат под специален контрол в експерименталните бази и са с доказан произход и здравословно състояние.
Рибовъдите трябва да са сигурни, че и занапред институтът ще продължава да им предоставя качествен зарибителен материал за тяхната дейност.
В Института се съхраняват двете единствени породи в страната от шаран, който е типичен за нашия регион и традиционен за трапезата ни. Отглеждат се масово още бял и пъстър толстолоб, европейски сом, бяла риба, лин, езерни раци, а през последните години се работи усилено за отглеждане на бяла риба – което за нас е новост, както и бял амур – много подходящ за малките язовири, в които обрастването с растителност е голямо. С отглеждането му можем да получим по-екологично чиста продукция.
По думите на проф. Хубенова, отзивите във връзка със синхронизиране на европейското и българското законодателство при отглеждането на аквакултури и риба, е на добро ниво. Тя обаче препоръча да се подхожда по-отговорно при подбора на финансираните проекти по ОП „Морско дело и рибарство“ както за сладководните, така и за морските ферми.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..