Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив и мисленето на хората за култура се промениха

Срещата в програма "Точно днес" е с д-р Мариана Чолакова, която е от сред инициаторите Пловдив да стане Европейска столица на култура през 2019 година. 

Мариана Чолакова припомни, че оформянето на идеята започва през октомври 2010 година заедно с Якоб Рачев, Емил Миразчиев, Виктор Бойчев, Десислава Шишманова, Анастас Бадев, Александър Секулов. По-късно се присъединяват Пенка Калинкова, Любозар Фратев, Манол Пейков и т.н.

Ние си направихме труда на извадим цялата документация от Брюксел за всички Европейски столици на културата, припомни Чолакова. 

Тогава представихме на кмета Славчо Атанасов концепцията и имаше положителна реакция. Дойде и предложението да направим фондация, с която да започнем подготовката за нашата кандидатура, допълни д-р Чолакова. 

По думите й след 5 септември 2014 г. когато чухме решението на европейското жури имаше голяма еуфория, започна и конкретната подготовка, изпълнена със спорове и съзидание, смята Чолакова. Тя каза още: 
Безспорно стана ясно, че трябва да има промени в българското законодателство за културата и културните институции, както и за опазване на паметници на културата. Стана ясно, че хората на изкуството започнаха да се насочват към партьорства в страната и към чуждестранни такива, и чрез проекти те стигат до средства, с които да развиват талантите си. Диалогът мужду регионалните и националните структури не е лесен, трябват доста крачки напред. ЕСК не е регионален проект, това е национален и европейски проект. 

През 2019 година ще продължа да давам всичко от себе си, за да бъде успешна ЕСК, защото целият процес #заедно зависи от всички нас, заключи в интервюто Мариана Чолакова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57