Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има маркетингова нужда от откриващото събитие за ЕСК

За икономическите и финансовите  измерения на събитието ЕСК,  в частност откриващото събитие, за ползите или липсата им в дългосрочен план за Пловдив и жителите му - разговаряме с икономиста Георги Стоев.

Над 10 000 туристи са посетили града за откриващото събитие на Европейската столица на културата. Това са хора от Европа, САЩ, Индия и Русия. 2.2 милиона лева струва откриващата церемония, според отчета на фондация "Пловдив 2019".

Разговорът с Георги Стоев започва с това как той вижда откриващото събитие.

Георги Стоев: "Много приятно преживяване. Има нужда от подобен маркетингов ход. Градът тепърва трябва да става известен в Европа и света".

Според Стоев за парите – такъв тип решения трябва да се вземат след ясен анализ за ползите. На мен не ми е ясно дали общината е направила такъв анализ, това е проблем. Анализи на микро ниво – нови хотели, запълването на хотелската база – са извършени. Предстои дългосрочен - за имиджа на града. Колко туристи ще дойдот и колко предприемачи ще дойдоат да стартират бизнеса в града.

Прловдив е от първите, който се сети да направи подобен анализ, подчерта икономистът. Следва конкуренция. Това е и демографска политика – какви хора искаме да дойдат тук, подчерта Стоев.

От годината на Европейска столица на културата демогфарските ефекти могат да са в плюс, могат и да са минус. Няма проучвания в тази посока.

Фондация "Пловдив 2019" трябва да дава отчет за изразходваните средства преди да се появят постове в социшалните мрежи, смята Георги стоев. Иначе изразходваме енергия за непродуктивни дейности.

Цялото интервю с Георги Стоев чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27