Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има маркетингова нужда от откриващото събитие за ЕСК

За икономическите и финансовите  измерения на събитието ЕСК,  в частност откриващото събитие, за ползите или липсата им в дългосрочен план за Пловдив и жителите му - разговаряме с икономиста Георги Стоев.

Над 10 000 туристи са посетили града за откриващото събитие на Европейската столица на културата. Това са хора от Европа, САЩ, Индия и Русия. 2.2 милиона лева струва откриващата церемония, според отчета на фондация "Пловдив 2019".

Разговорът с Георги Стоев започва с това как той вижда откриващото събитие.

Георги Стоев: "Много приятно преживяване. Има нужда от подобен маркетингов ход. Градът тепърва трябва да става известен в Европа и света".

Според Стоев за парите – такъв тип решения трябва да се вземат след ясен анализ за ползите. На мен не ми е ясно дали общината е направила такъв анализ, това е проблем. Анализи на микро ниво – нови хотели, запълването на хотелската база – са извършени. Предстои дългосрочен - за имиджа на града. Колко туристи ще дойдот и колко предприемачи ще дойдоат да стартират бизнеса в града.

Прловдив е от първите, който се сети да направи подобен анализ, подчерта икономистът. Следва конкуренция. Това е и демографска политика – какви хора искаме да дойдат тук, подчерта Стоев.

От годината на Европейска столица на културата демогфарските ефекти могат да са в плюс, могат и да са минус. Няма проучвания в тази посока.

Фондация "Пловдив 2019" трябва да дава отчет за изразходваните средства преди да се появят постове в социшалните мрежи, смята Георги стоев. Иначе изразходваме енергия за непродуктивни дейности.

Цялото интервю с Георги Стоев чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45