Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бум на болните от грип и следгрипни усложнения в Смолян

Бум на болни с усложнения след грипа в Смолян. Отделенията в Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Братан Шукеров“ в областния град са пълни. Днес се проведе заседание на Кризисния щаб за борба с грипа и бе обявена предепидемиологична обстановка. 

Вирусът, който в момента е много активен, дава сериозни поражения на белия дроб с тежки алвеоларни пневмонии, съобщи д-р Емилия Апостолова – зам.-директор на здравното заведение. Предприети са необходимите действия в отделенията, касаещи вирусологични изследвания, за идентифициране на вируса, но все още резултатите не са известни. Една част от пациентите се лекуват в Отделението по анестезия и интензивно лечение (ОАИЛ), което от вчера е с изчерпан капацитета. В момента там са приети 9 пациенти, от които 8 са на изкуствено дишане. Има готовност да се насочи част от потока в следващото най-близко заведение - Пловдив,  както е по нормативна база, добави още д-р Апостолова.

Много тежко болни има и във Вътрешно отделение, сектор "Пулмология". В момента там се лекуват около 30 пациента с усложнения на белия дроб след вирусната инфекция. Прави се всичко възможно да се ограничи заразата.

С доста висок капацитет работят Спешно отделение в болницата, с много прегледи от цялата област, и неотложния кабинет, който е към Диагностично-консултативен център и поема една голяма част от пациентите. Д-р Апостолова заяви, че напрежението идва след обнародвания в петък в Държавен вестник анекс съм НРД 2019, в който е вмъкнат нов текст, липсвал в проекта. Той гласи, че колкото са леглата, преброени от здравната каса, това ще се плаща. Ако здравните заведения приемат повече пациенти, няма да бъдат заплатено лечението му от НЗОК. „Направихме медицински съвет и с колегите сме уточнили, че в болницата има възможност да се лекуват още пациенти и няма да връщаме хора“, посочи д-р Апостолова




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Общината вече не плаща наем на Гергов за разсадника, премести го на свой терен

Разсадникът за декоративна растителност вече има свой терен с площ от 20 декара и община Пловдив няма да плаща солиден наем, за да отглежда растенията за озеленяване на града. Това съобщиха кметът Костадин Димитров и директорът на ОП "Градини и паркове" Антон Георгиев.  Общинският терен е до компостиращата инсталация на Голямоконарско шосе, където..

обновено на 10.03.25 в 12:47

Санират още 32 блока в Пловдив

32 блока ще бъдат санирани до средата на 2026 година, когато е крайният срок за обновяване на сградите, съобщиха кметът на Пловдив Костадин Димитров и заместникът му Хакъ Сакъбов.   В момента вървят процедурите, като за 25 блока вече са подписани споразуменията между МРРБ и районните кметове.  За районите Тракия, Южен и Източен обществените поръчки..

публикувано на 10.03.25 в 12:28

В Пазарджишко пак арестуваха пияни и дрогирани шофьори

Бързи производства са образувани спрямо четирима шофьори през уикенда в Пазарджик.  По време на засилените проверки по пътищата в областта полицаите са засекли 33-годишна жена от Пловдив, седнала зад волана под въздействие на наркотици.  Двама мъже от Септември и от София са управлявали колите си съответно с 1.24 и 1.44 промила концентрация на..

публикувано на 10.03.25 в 12:13

Пловдив почете 82 години от спасяването на българските евреи

Десетки потомци на спасените български евреи в Пловдив присъстваха на церемонията по повод 82-та годишнина от спасяването им.  Пред Паметника на благодарността до Дома на младоженците за поредна година председателят на пловдивското дружество „Шалом“ Светозар Калев припомни историята за онзи мрачен 10 март през 1943 година. Тогава пловдивските..

публикувано на 10.03.25 в 11:56

Кметът на Пловдив уволни заместничката си Женя Петкова

Считано от днес, кметът на Пловдив Костадин Димитров освобождава заместника си Женя Петкова. Това стана ясно по време на днешната пресконференция на градоначалника.  Кметът Костадин Димитров поема финансите и икономиката на Пловдив Изненада и тревога за бюджета предизвика в ОбС понижението на Женя Петкова Димитров посочи, че..

обновено на 10.03.25 в 11:52