Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските учители боледуват повече от колегите им в Европа

Да се въведе национална програма за рехабилитация на педагогическите специалисти, предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и предприемат редица  дейности за нейното създаване. Мотиви за това са влошеното здравословно състояние на учителите, повишеният  стрес и опасността от т.нар. професионално изгаряне, познато като бърнаут. Негативно влияние върху здравето на педагозите оказват и големите отговорности, безбройните изисквания и прекомерните обществени очаквания.  От Министерството на образованието и науката декларират готовност за разработването и осъществяването на такава програма. 

У нас все още няма никаква подобна програма за учители, а в Европа  има много добри практики за т.нар. компенсаторни механизми към изтощаващия труд на учителя, коментира председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. По думите му новата програма у нас трябва да осигури поемането на разходите за рехабилитация на учителите в различните бази в страната и да прерасне в цялостна политика. 

Последните изследвания на Националния център за обществено здраве и анализи сочат  българският учител е далеч по-болен от европейския си колега, а това още повече ни мотивира да помислим за нашите педагози, допълни Петров.  Той препоръча на здравното министерство да направи конкретно национално изследване за ефекта на бърнаут сред учителите, като подчерта, че седмичното им натоварване достига 55 часа, а това води до изхабяване. 

Натоварването за педагозите след 50-55 години трябва да е значително по-малко или да ползват една година за релакс и рехабилитация. Освен това, при по-възрастните учители, има и страх от сблъсъка с дигиталното поколение, допълни синдикалистът.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18