Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон има доста спорни идеи по темите - табу на ЕС

В авторска статия, публикувана във всички 28 страни от ЕС, френският президент Еманюел Макрон предлага реформи,   които да доведат до икономически ренесанс  и съживяване на проекта Европа.

Икономическата част на обръщението коментира в анализаторът от Института за пазарна икономика Петър Ганев.

Според него Макрон дава заявка за дебат, чиито послания ще срещнат сериозен дебат. След неговото предложение за въвеждане на „социален щит“, който да гарантира еднакво заплащане на едно и също работно място във всички държави има и още по- леви предложения, но ще има сериозни реплики и от средите на десните, казва Ганев. 

Новото е, предложението МРЗ да се договаря колективно, което ми се струва неработещо. Трудно е и като процедура, и като позиция.

Макар и Европа да е богата и да става все по - богата разликите остават и периферията трудно настига Запада. Петър Ганев обърна внимание, че Макрон говори повече за конвергениция, а не за конкуренция. А именно конкуренцията може да помогне на страни като България да достигнат по- богатите. 

В дебата около  превозвачите видяхме, че социалният дъмпинг не играе в наша полза. Така че, тази  замяна на понятията може да играе опасна роля.

Друг интересен нюанс е, че Макрон се опитва да отвори темите - табу. Такава е темата за преките данъци, но дебатът, който започва няма да е от полза за всички страни – членки, прогнозира Петър Ганев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28