В отсъствието на БСП всички парламентарни групи единодушно отхвърлиха ветото на президента върху промените в Изборния кодекс. Предстои обаче ремонт на ремонта, обещан от ГЕРБ.
В интервю за Радио Пловдив депутатът Десислава Атанасова обясни, че предложението за връщане на стария праг за преференциите вече е внесено в деловодството на парламента от управляващата партия. Предстои на първо четене комисията да обсъди прага на преференциите. Останалите заявиха готовност и те да внесат промени, касаещи прага на преференциите, но на този етап няма постъпили предложения. Очакваме това да стане в най- кратък срок.
Атанасова гарантира, че правилата за евроизборите и преференциите ще бъдат такива, каквито бяха - 5 и 7 процента за евро и парламентарния вот.
Неуместно е темите за уседналост, за агитация на майчин език да са обект на дискусия и то твърде скоро до изборите, остават по- малко от 100 дни. Ако Народното събрание се ограничи до нивата на преференциите би било най- удачно, всичко останало може да се коментира, но другите промени могат да станат след евроизборите.
Според нея така ще бъдат спазени и препоръките на Венецианската комисия да няма промени в изборните правила в последния момент.
От ГЕРБ не са притеснени, че парламентарно представените партии имат различен прочит на преференциите.
Преди две години българите гласуваха за мажоритарни избори. ГЕРБ беше първата политическа сила, която внесе този законопроект, подкрепен само от Воля. Макар и да сме в коалиционни отношения всеки защитава своята позиция.
Десислава Атанасова призна, че скандалът с прага на преференциите е нанесъл щета на ГЕРБ и е отстъпление от принципите, които партията е защитавала.
Преференция трябва да има, но това не е мажоритарен избор. Смятам, че дебатът за мажоритарния вот, който беше отхвърлен, може да бъде възобновен. БСП също обещаха, че ще внесат законопроект за смесена избирателна система. Надявам се дебатът за избирателната система да продължи.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..