Икономическият анализатор проф. Боян Дуранкев коментира обръщението на френския президент Макрон към европейските граждани за нов европейски ренесанс, което той направи в безпрецедентно писмо , без посредничество на други европейски лидери.
От предложенията в писмото от пет страници, проф. Дуранкев анализира идеята за обща минимална европейска заплата.
Той припомни, че по-ниска от българската минимална работна заплата - 560лв. в Европа няма и в следващите пет години няма и да има. / И в Турция е по-висока/ . Следващите страни доста ни изпреварват, с около 500 евро, но не Румъния е следващата страна, а Латвия, след това са Румъния и Унгария.
Между 500 и 800 евро са заплатите в страни като Хърватия, Словения, Естония, Гърция. Следват огромна група страни със заплати над 1000 евро, като абсолютният отличник е Люксембург с минимална работна заплата от 2100 евро.
Проф. Дуранкев подчерта, че големия въпрос, който поставя Макрон е дали е възможно европейски страни, членки на ЕС, т.е. на клуба на богатите, да бъдат по-зле, отколкото съседни страни и възможно ли е да има хора с по-нисък жизнен стандарт, отколкото преди. През 1990г. се оказа, че в България има мизерстващи, страдащи и бедстващи в Европейския съюз. С най-тежко положение България, Латвия, Румъния и Унгария- колкото и да я хвалим.
Затова казуса, която поставя Макрон, за България е цного ценен, защото в България от 15 години, още преди влизането ни в ЕС, се говореше за догонващо развитие, както икономическо, така и социално. Нещо, което не се случи, независимо че управляващите политици, докато са управляващи, твърдят, че България е прекрасен пример. Не, не е пример.
Затова, това, което поставя Макрон е, такива жалки страни, като България, Латвия, Румъния, Унгария, е да достигнат в следващите 10-тина години, над средната заплата за ЕС над 500 евро.
Дуранкев припомни, че в тази ситуация за България, поради плоския данък, приет от БСП и ДПС, богаташите ще продължат да богатеят, а за обикновените граждани, този процес ще върви доста по-бавно.
Реакцията на българския бизнес, който се обяви против тази идея, Дуранкев коментира с това, че ако това се приеме, няма да е приятно за бизнеса, защото няма вече да може да си купуват нови сараи , ТЕЦ-ове и т.н., и определи , че осъществяването на тази идея е напълно възможна за ЕС.
Интервюто с проф. Дуранкев е в звуковия файл.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..