На този етап става въпрос само за хипотези. Нито една пенсия от началото на годината все още не е отпусната, за да могат да се правят преценки как ще действат новите правила. Това по никакъв начин не касае и получаващите досега пенсии, а само тези, които предстои да се пенсионират през следващите години, подчерта председателят на социалната комисия в НС д-р Хасан Адемов.
По думите му, промяната на формулата за изчисление засяга индивидуалния коефициент с идея за по-голяма обвързаност между размера на пенсията и осигурителния принос. За размера на пенсията обаче имат значение не само индивидуалният коефициент, но още и годините трудов стаж, осигурителният доход, растящият всяка година осигурителен доход за страната.
За тези 31%, които в новия анализ на НОИ заявяват, че биха могли да получат по-нисък индивидуален коефициент, все още не означава, че бъдат с намалена пенсия. Тя е продукт на няколко компонента.
Всеки случай е индивидуален и не може да се прехвърлят върху кохорти решения, взети в края на миналата година. Синдикатите заявяват, че няма проблем, но моят скромен въпрос е защо тогава предлагат промени в законодателството? Това издава неубеденост и неувереност, в това, което бе прието по тяхно настояване.
За да отпадне притеснението, трябва да се върви в посока на това, което подсказа управителят на НОИ. Индивидуалният коефициент да се изчисли и по двата начина и да се вземе предвид по-благоприятният за съответния пенсионер.
Д-р Адемов подчерта още, че ако бъде предоставено право на избор със законова поправка, на хората трябва да бъде даден гратисен период около 5 години, за да се успокои напрежението и изолират злоупотребите с отчитането на трудовия стаж и осигуровките.
Бъдещето на пенсионния модел е свързано с демографската картина, със състоянието на пазара на труда и на икономиката. Не можем да бъдем обаче с апокалиптична прогноза за състоянието на пенсионната система, защото зад нея стои държавният бюджет. Участието му през последните години от 2015 до тази година намалява с около 700 млн лв, което говори, че нещата не са толкова тревожни.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..