Вчера бяхме свидетели на поредното представление в предизборна ситуация и предизвестен край, коментира политологът Христо Панчугов провелия се вчера Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС).
Той посочи, че сега не е било нито времето, нито мястото да се заяви такава воля. Вместо това станахме свидетели на поредния предизборен сблъсък, не на смислени политически действия, каквито очакваха зрителите. Затова вече българите трайно не вярват, че се води борба с корупцията.
Наложи се премиерът Бойко Борисов да се опита да контролира рамката на скандала, защото ГЕРБ не може да излезе от него и така Борисов с личния си рейтинг се опитва да спаси горящия покрив на партията си, посочи политологът.
Панчугов обясни, че оставките вече не решават скандала. Оставките дълго време бяха достатъчни за хората, но сега обществото очаква институционални действия и смислени решения срещу разпространението на корупцията. Липсата на такива действия и решения са в основата на продължаващия "Апартаментгейт" и отдръпването на хората от политиката, каза политологът.
Според него обществото остава с впечатлението, че всеки закон за борба с корупцията и всяка комисия, създадена с такава цел, по-скоро позволяват, а не предотвратяват корупцията. Затова е по-добре опозицията вътре и вън от парламента да започне да обмисля решения и да ги представи пред обществото, вместо такова персонализиране на вината, на каквото сме свидетели, заяви Панчугов.
Време е да спрем да чакаме спасителя да развее знамето и да ни спаси от корупцията, смята политологът.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с политолога Христо Панчугов е в прикачения файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..