Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите трайно не вярват, че се води борба с корупцията

| обновено на 09.04.19 в 16:09

Вчера бяхме свидетели на поредното представление в предизборна ситуация и предизвестен край, коментира политологът Христо Панчугов провелия се вчера Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС).

Той посочи, че сега не е било нито времето, нито мястото да се заяви такава воля. Вместо това станахме свидетели на поредния предизборен сблъсък, не на смислени политически действия, каквито очакваха зрителите. Затова вече българите трайно не вярват, че се води борба с корупцията. 

Наложи се премиерът Бойко Борисов да се опита да контролира рамката на скандала, защото ГЕРБ не може да излезе от него и така Борисов с личния си рейтинг се опитва да спаси горящия покрив на партията си, посочи политологът. 

Панчугов обясни, че оставките вече не решават скандала. Оставките дълго време бяха достатъчни за хората, но сега обществото очаква институционални действия и смислени решения срещу разпространението на корупцията. Липсата на такива действия и решения са в основата на продължаващия "Апартаментгейт" и отдръпването на хората от политиката, каза политологът.

Според него обществото остава с впечатлението, че всеки закон за борба с корупцията и всяка комисия, създадена с такава цел, по-скоро позволяват, а не предотвратяват корупцията. Затова е по-добре опозицията вътре и вън от парламента да започне да обмисля решения и да ги представи пред обществото, вместо такова персонализиране на вината, на каквото сме свидетели, заяви Панчугов.

Време е да спрем да чакаме спасителя да развее знамето и да ни спаси от корупцията, смята политологът. 

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с политолога Христо Панчугов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57