Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторите на Търновската конституция слагат темелите на новата българска държава

Скандалите са ненаучени уроци от преди 140 години

Важни са големите въпроси за законността, добродетелността, почтеността, отговорността и служенето на хората

Снимка: БНТ

Скандалите ни съпътстват, защото, може би, не сме научили някои от уроците още на Учредителното събрание - че каквито и спорове да има, все пак има едни добродетели, които трябва да спазваме и да бъдем отговорни. 

Това заяви пред Радио Пловдив професорът по конституционно право Екатерина Михайлова, бивш депутат, два мандата заместник-председател на Народното събрание. 

Тя посочи, че Апартаментгейт и другите скандали изваждат големи въпроси - въпроса за законността, за добродетелността, за почтеността, за отговорността и за служенето, когато си на определена позиция и представляваш хората. 

Това не са празни понятия и ако се върнем в онези години, ще видим, че немалко депутати отстояват именно тези принципи и това им дава куража да стигнат до тези решения, на които днес се възхищаваме и казваме, че се модернизира българската държава, подчерта Михайлова.

Тя обърна внимание, че днешните ситуации в парламента с липсата на кворум и пререканията между депутатите не са нещо ново. 

Четейки дневниците на Учредителното събрание, можем да видим, че и в онези времена е имало бурни спорове и нещо повече - имало е и обиди, и популистки изказвания, в резултат на които и преди 140 години е имало напускания на парламента от една голяма група народни представители. Така известно време парламентът не е могъл да заседава. 

Но, трябва да бъде отбелязано, че всички депутати или поне в много голямата си част се връщат в парламента и подписват конституцията, защото с убеждението и вярата, че наистина слагат едно начало - на първо място на свободата и на модернизирането на българската държава.

Проф. Екатерина Михайлова посочи, че Търновската конституция въвежда принципите на модерната държава. Тези принципи са изключително напредничави и са завоевания на европейската политическа и философска мисъл. Заема се едно от най - доброто, което има в момента, и се пренася в текстовете на конституцията. 

Наистина слагат се новите темели - и суверенитета, и разделението на властите, избираеми депутати, а не назначаеми, всеобщо избирателно право, свободен мандат на народните представители, политическа, а не само съдебна отговорност.

Търновската конституция  има тежка, противоречива съдба от първия момент, от самото й създаване, отбеляза Михайлова. Тя призна, че конституцията се употребява за политически цели.

Начинът, по който в една конституция са регламентирани правомощията на институциите, са политически решения. 

Властта изкушава. Теорията на разделението на властите не е случайна, коментира юристката. 

Тя е убедена, че трябва да се защитават добрите принципи в конституцията. А това изисква ежедневна работа и то не само на съдиите, а и на гражданите.

Що се отнася до предстоящите евроизбори, Екатерина Михайлова заяви, че е важно преди изборите да има смислен дебат. 

Необходимо е да се чуят позициите на политическите лидери каква Европа и каква България в Европа те виждат.

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Екатерина Михайлова е в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Виктор Костов от НУМТИ - Пловдив към Виенската консерватория

В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 14 млади пловдивски творци получиха награда "Почетна значка" от община Пловдив.   За своите творчески постижения бяха отличени  Илиян Тиганев – диригент и председател на ППД „Ангел Букорещлиев“,  Юлия  Йорданова – Керана, актрисата..

публикувано на 24.05.24 в 12:34

Мечтая един ден български учен да получи Нобелова награда

Проф. Д-р Милен Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив получи за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. За последните пет години..

публикувано на 24.05.24 в 12:13

Бъдещето идва твърде бързо, а образованието изостава

Доц. Милена Цветкова е преподавател в журналистическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и изследва четенето и книгата като медия. На 24 май с нея говорим за създаването на навици за четене, за това как технологиите ги променят и за аудикнигите като алтернатива на печатните. По думите й още в първите 1000 дни от човешкия живот се култивира..

публикувано на 24.05.24 в 11:55

Удивителни за всички епохи са постиженията на Кирил и Методий

Да създадеш графична система за език, който съществува само говорим, е изключително сложна филологическа задача, с която се заемат и справят Кирил и Методий. От друга страна в 9-ти век защитата на правото на славяните да общуват с Бога на своя език е нещо удивително, каза в предаването "Точно днес" професорът медиевист Мария Шнитер.  "Ако се..

публикувано на 24.05.24 в 11:09

Казвам сбогом на думите и потъвам в мълчанията си

След получаването на специалната награда „Пловдив“ поетът и писател Йордан Велчев гостува в студиото на Радио Пловдив и сподели признателността преди всичко към своя град и жителите му.  „Каквото имах, на забравата го казах“ – това е едно кратко стихотворение от поетичната книга на Йордан Велчев „Това, което е“. Писателят и поет заяви в..

публикувано на 23.05.24 в 17:06