Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обединението на ГЕРБ и СДС е стратегически ход

Предизборната кампания започна с апартаментгейт и оттук нататък напрежението  достигна познати за предизборно време нива, заяви политологът Димитър Ганев от изследователски център ТРЕНД.

По думите му, двуполюсният модел, изграден около президентските избори през 2016 г. и удължен през живота на 44 НС,  сега ще бъде наблюдаван в нова порция – ясно противопостяавяне на ГЕРБ и БСП,  консолидиране и стягане на редиците.

Очакват се две паралелни стратегии , които ще се развиват през тази предизборна кампания.  Първата на ГЕРБ е „ние сме тук, защото алтернативата е БСП“ . На БСП –„ гласувайте за нас, за да свалим ГЕРБ от власт“. Това ще ескалира до 26 май.

Ганев подчерта, че съюзът на ГЕРБ със СДС беше мотивиран от това СДС да не отиде в другото обединение – Демократична България, защото тогава тя щеше да излезе като автентичен и легитимен  изразител на дясното обединение, каквото беше РБ. Това без СДС няма как да се получи.

ГЕРБ в партньорство със СДС така си гарантираха тила в дясно. Сега битката остава с основния опонент БСП. Така ГЕРБ показват, че са автентичният обединител на дясното пространство в България.

А другите партии, които са сключили коалиции с ГЕРБ или по-скоро ги подкрепят за изборите, не са формации, които ще има донесат реални гласове, но карат ГЕРБ да изглежда като обединител на дясното..

Това е стратегически ход от страна на Борисов, за да не позволи на други партии да взимат тази марка на дясното обединение.

СДС е легитимационен механизъм, бранд, който казва, „ старата традиционна градска позната десница е с нас“.

Когато става дума за листата на БСП, ситуацията е съвършено различна - вътрешен сблъсък, бламиране на Корнелия Нинова, която предложи листа с ясно евроскептично намигване. Т.е. Станишев го няма, а целта беше БСП да играе евродесидент. Присъствието на Станишев в листата обаче няма да даде същия облик на тази кампания. Вътрешната опозиция е консолидирана около Станишев. Тя ще иска да нанесе още един удар на Нинова. Вътрешната опозиция ще бъде консолидирана зад преференциалното състезание за Станишев.

Преференциално състезание ще има и при ГЕРБ. Листата  им  има ясен регионален елемент. Всяка една местна организация, опирайки се на чувството на местен шовинизъм,  да има мотивиращ ефект.

Кандидатът на СДС също ще води кампания за преференциален кандидат, за да покаже, че има тежест.

Съмнявам се, че ако има преференциално състезание при СДС, те  ще успеят да съберат 25 000 гласа зад Александър Йорданов.  Ако БСП обаче  работи здраво за Станишев, той има реален шанс да влезе в преференциално състезание и да измести тези, които са преди него.

Нямайте съмнение, ча казусът апартаментгейт  е нанесъл имиджова щета на ГЕРБ. Въпросът е от какъв порядък ще е тя. Важно е дали тази сага ще продължи и в каква посока.

Не бих се ангажирал с прогноза за изхода от изборите, защото до тогава има още 40 дни  и две ключови събития. Първото е посещението на папата и второто – решението дали голямата инвестиция на „Фолксваген“ ще бъде в България. А обявяването на подобна инвестиция в рамките на предизборната кампания би дало съвършено друг облик на динамиката за изхода от европейските избори.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02