Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИОСВ даде две седмици срок на Сопот за проблема с "частните" боклуци

| обновено на 19.04.19 в 14:38

Институциите търсят начин да се справят с екологичен проблем в Сопот, който от години тормози жителите на града. В двора на частен имот, собственост на майка и син на ул. "Тана Павлова", се трупат стотици чували, пълни със стари дрехи, дюшеци, столове и др. 

Според сопотненци градът се намира пред екологична катастрофа и може да пламне епидемия.

Инспекторите на РИОСВ са направили предписание на кмета на Сопот да приложи изискванията на Наредба 1 за управление на отпадъците на общината и писмено да уведоми директора на екоинспекцията за предприетите действия в 14-дневен срок.

Какво следва да предприеме общината – с този въпрос започва разговорът ни със заместник–кмета Николай Новаков.

Община Сопот търси начини да се справи с проблема, заяви заместник-кметът. „Пуснали сме акт на собствениците, макар че по Закона за управление на отпадъците не виждам какво може да се случи. Ще спазим закона, но как общинска служба може да влезе в частен имот?“, беше първата реакция на Новаков.

Според него това, че всички говорят за боклуци, не означава, че в двора има боклуци. Дори РИОСВ не може да даде квалификация дали складираните неща са отпадъци, посочи зам.-кметът.

На подадения сигнал на зеления телефон е съобщено, че имало взривоопасни вещества и трябва полицията да ги провери. Твърди се, че има и животни – затова трябва да отговорят други институции.

Новаков уточни, че от четири години общината няма приета Наредба 1, защото Общинският съвет отказва да я приеме. „Но дори и да имаше, пак щяхме да действаме на ръба на закона. През 2016-та година общината на ръба на закона извади около 300 тона чували, с опасението, че може да ни ги върнат. Сега може да са повече. И аз съм затруднен да кажа какво ще отговорим след две седмици на РИОСВ", каза зам.-кметът. 

Според директора на РИОСВ - Пловдив Стефан Шилев единственият начин външна институция да се намеси и да влезе в частна собственост е заповед от прокуратурата или съда. "Има точно определен ред, за да влязат правоохранителните органи. Иначе ще бъде самоуправство", обясни той.

Шилев също подчерта, че не е ясно дали става дума за отпадъци или за ценни за някого вещи, а това би установила само проверка на място в частния имот.

Директорът на екоинспекцията призова кмета на община Сопот да приложи разпоредбите на Наредба 1 за управление на отпадъците или чл. 19, ал. 3 от закона, защото кметът е задължен да управлява различните потоци отпадъци на своята територия. "Наредба 1 е задължителна за всяка община", подчерта Стефан Шилев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57