Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИОСВ даде две седмици срок на Сопот за проблема с "частните" боклуци

| обновено на 19.04.19 в 14:38

Институциите търсят начин да се справят с екологичен проблем в Сопот, който от години тормози жителите на града. В двора на частен имот, собственост на майка и син на ул. "Тана Павлова", се трупат стотици чували, пълни със стари дрехи, дюшеци, столове и др. 

Според сопотненци градът се намира пред екологична катастрофа и може да пламне епидемия.

Инспекторите на РИОСВ са направили предписание на кмета на Сопот да приложи изискванията на Наредба 1 за управление на отпадъците на общината и писмено да уведоми директора на екоинспекцията за предприетите действия в 14-дневен срок.

Какво следва да предприеме общината – с този въпрос започва разговорът ни със заместник–кмета Николай Новаков.

Община Сопот търси начини да се справи с проблема, заяви заместник-кметът. „Пуснали сме акт на собствениците, макар че по Закона за управление на отпадъците не виждам какво може да се случи. Ще спазим закона, но как общинска служба може да влезе в частен имот?“, беше първата реакция на Новаков.

Според него това, че всички говорят за боклуци, не означава, че в двора има боклуци. Дори РИОСВ не може да даде квалификация дали складираните неща са отпадъци, посочи зам.-кметът.

На подадения сигнал на зеления телефон е съобщено, че имало взривоопасни вещества и трябва полицията да ги провери. Твърди се, че има и животни – затова трябва да отговорят други институции.

Новаков уточни, че от четири години общината няма приета Наредба 1, защото Общинският съвет отказва да я приеме. „Но дори и да имаше, пак щяхме да действаме на ръба на закона. През 2016-та година общината на ръба на закона извади около 300 тона чували, с опасението, че може да ни ги върнат. Сега може да са повече. И аз съм затруднен да кажа какво ще отговорим след две седмици на РИОСВ", каза зам.-кметът. 

Според директора на РИОСВ - Пловдив Стефан Шилев единственият начин външна институция да се намеси и да влезе в частна собственост е заповед от прокуратурата или съда. "Има точно определен ред, за да влязат правоохранителните органи. Иначе ще бъде самоуправство", обясни той.

Шилев също подчерта, че не е ясно дали става дума за отпадъци или за ценни за някого вещи, а това би установила само проверка на място в частния имот.

Директорът на екоинспекцията призова кмета на община Сопот да приложи разпоредбите на Наредба 1 за управление на отпадъците или чл. 19, ал. 3 от закона, защото кметът е задължен да управлява различните потоци отпадъци на своята територия. "Наредба 1 е задължителна за всяка община", подчерта Стефан Шилев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01

Пловдив се включи в националния протест на БНР, БНТ и БТА

Работещите в Радио Пловдив се включват в националния протест на БНР, БНТ и БТА с искане за увеличение на заплатите.  В 12 часа пред сградата на радиото и телевизията представителите на трите медии ще демонстрират недоволството си от ниското заплащане.   В същия час митинг под надслов „Трудът в медиите има стойност“ ще блокира кръстовището..

обновено на 15.05.25 в 13:01

Контрабандният канал в Пловдив вероятно стига и до политици

Парламентарната комисия по вътрешни работи изслуша снощи, на закрито заседание, осем полицаи от ГДБОП, които са участвали в акцията срещу контрабанден канал за цигари в Пловдивско. Пред депутатите се явиха и шефът на вътрешна сигурност в МВР, както и отстраненият заместник на ГДБОП Калин Литов. Случаят придоби известност след сигнал на гражданско..

публикувано на 15.05.25 в 10:42

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, съобщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57