Институциите търсят начин да се справят с екологичен проблем в Сопот, който от години тормози жителите на града. В двора на частен имот, собственост на майка и син на ул. "Тана Павлова", се трупат стотици чували, пълни със стари дрехи, дюшеци, столове и др.
Според сопотненци градът се намира пред екологична катастрофа и може да пламне епидемия.
Инспекторите на РИОСВ са направили предписание на кмета на Сопот да приложи изискванията на Наредба 1 за управление на отпадъците на общината и писмено да уведоми директора на екоинспекцията за предприетите действия в 14-дневен срок.
Какво следва да предприеме общината – с този въпрос започва разговорът ни със заместник–кмета Николай Новаков.
Община Сопот търси начини да се справи с проблема, заяви заместник-кметът. „Пуснали сме акт на собствениците, макар че по Закона за управление на отпадъците не виждам какво може да се случи. Ще спазим закона, но как общинска служба може да влезе в частен имот?“, беше първата реакция на Новаков.
Според него това, че всички говорят за боклуци, не означава, че в двора има боклуци. Дори РИОСВ не може да даде квалификация дали складираните неща са отпадъци, посочи зам.-кметът.
На подадения сигнал на зеления телефон е съобщено, че имало взривоопасни вещества и трябва полицията да ги провери. Твърди се, че има и животни – затова трябва да отговорят други институции.
Новаков уточни, че от четири години общината няма приета Наредба 1, защото Общинският съвет отказва да я приеме. „Но дори и да имаше, пак щяхме да действаме на ръба на закона. През 2016-та година общината на ръба на закона извади около 300 тона чували, с опасението, че може да ни ги върнат. Сега може да са повече. И аз съм затруднен да кажа какво ще отговорим след две седмици на РИОСВ", каза зам.-кметът.
Според директора на РИОСВ - Пловдив Стефан Шилев единственият начин външна институция да се намеси и да влезе в частна собственост е заповед от прокуратурата или съда. "Има точно определен ред, за да влязат правоохранителните органи. Иначе ще бъде самоуправство", обясни той.
Шилев също подчерта, че не е ясно дали става дума за отпадъци или за ценни за някого вещи, а това би установила само проверка на място в частния имот.
Директорът на екоинспекцията призова кмета на община Сопот да приложи разпоредбите на Наредба 1 за управление на отпадъците или чл. 19, ал. 3 от закона, защото кметът е задължен да управлява различните потоци отпадъци на своята територия. "Наредба 1 е задължителна за всяка община", подчерта Стефан Шилев.
„Цялостната картина е отвратителна. И естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес ни приближава до избор на председател на 51 НС. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това създава шансове през..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..