Седемте велики дни от божествения план за истинска Пасхална радост очертават територията, в която независимо от мястото, в което сме и темповете на времето, всички православни християни се оказваме в упор с истината, че ако нямаме сетиво за лична и обществена съвест, ще понесем още много Голготи.
Между дежурната ритуалност и съзнателната вяра за трудните истини, българската ни участ и покаянието като дефицит – чуйте доц. Костадин Нушев – преподавател в Богословския факултет на СУ „Климент Охридски“.
Във Велики понеделник ще попитаме още каква врата на познанието за себе си като личности и като общество отвори пред нас пожарът в Нотр Дам и как се отразихме в европейското огледало с балканските си тревоги и страсти? - по темата: Андрей Захариев – доктор по философия и дългогодишен водещ на предаването „Библиотеката“ и „История.бг.“ по БНТ.
Северна Македония избира президент – какви сигнали за промяна даде вотът на народа – коментарът е на журналиста Николай Кръстев.
В минутите за култура след 9 ч. ще ви поканим на поредица събития по случай 50-годишния юбилей на ОИ „Старинен Пловдив“ и 100-годишнината от рождението на акад. Николай Хайтов, които ще се случат на два етапа: през април и през септември. Преди старта на инициативите за откриващата се изложба „Карикатурите на Борис Димовски и героите на Николай Хайтов“ чуйте от куратора арх. Здравец Хайтов, а подробностите за старта на ученическия литературен конкурс за есе с тема – мисълта на големия писател Николай Хайтов „Планината може и да не повдигнеш, но си струва да опиташ“ - чуйте от Донка Налбантова - ОИ "Старинен Пловдив" и от председателя на конкурсното жури Елена Хайтова.
Във втория ден на Възкресение за католиците Екатерина Костова разговаря с Мария Станева, секретар на читалището в село Житница и една от хористките, които ще пеят на тържествената литургия на папа Франциск на площада пред президентството в София на 5 май.
А гост на седмицата в рубриката „Добро утро, ден“ на програма „Точно днес“ е обичаната актриса и пловдивчанка Радина Думанян.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..