Промените текстовете за неизбежната отбрана в Наказателния кодекс, коментира за Радио Пловдив адвокатът по наказателни дела Красимир Елдъров.
Текстовете, които либерализират поведението ни при неизбежна отбрана, получиха зелена светлина от народните представители, след като те приеха на първо четене промените в Наказателния кодекс, внесени от "Обединени патриоти".
Промените предвиждат да не се счита за превишаване на пределите на неизбежната самоотбрана, когато нападението е извършено чрез противозаконно влизане в жилище, когато е насочено срещу живота, здравето, половата неприкосновеност на отбраняващия се и когато е извършено от две или повече лица, от въоръжен човек или нощем.
Според адвокат Елдъров едва ли има човек, който да практикува наказателно право, който да не се притеснява от подобни "либерализации", които обслужват даден момент.Няма моментно правораздаване, няма закон, който да се пише на коляно, или да се правят промени на коляно заради даден случай. А в случая, точно това се прави с тези поправки. Внесоха се преди една година. Не се направи някакво обсъждане- задълбочено, да се повикат специалисти. Има теоретици в правото, има практици. Да се чуят мненията на такива институции като прокуратурата, съда. За да може да се обобщи практиката и да се каже - да, това може да стане, това не е подходящо. Правото е регулатор на обществените отношения. Нито аз, нито някой друг юрист, може да бъде против промяна или допълване на закона. Но това трябва да бъде оправдано и то сериозно с някакви съществени изменения в обществените отношения. Такива за неизбежната отбрана няма, категоричен е Елдъров.
По думите му тези промени няма да доведат до по-добро правораздаване. Той даде пример и с последните промени в закона за пътищата и санкциите за т.н пътно хулиганство.
В правораздаването се почва от яснота в термините и в ситуациите. Проблематиката тук е многообразна.Не може да се обхванат всички случаи, които вълнуват обществото. Със санкции няма да се постигне нищо. Няма санкция, която да е помогнала да изчезне обществен проблем. Никога само с наказателен закон не може да бъде решен проблем на едно общество, ако не се съчетават възпитателни мерки, обща култура и други фактори, които за съжаление при нас липсват през последното десетилетие. Аз считам, че досегашната уредба, която беше направен опит през 1997 година абсолютно по същия начин със същите аргументи да бъдат внесени тези промени, но КС се произнесе и те отпаднаха. Многообразни са ситуациите, при които човек може да изпадне в състоянието на потърпевш при подобна неизбежна самоотбрана , а пък онзи, които се самоотбранява да изпадне в лъжливо положение, че се самоотбранява . Изобщо много такива казуси биха настъпили - объркващи и затрудняващи правораздаването, ако има прекалена неяснота в тези термини, за които говорим. Засега моето становище е, че закона е достатъчно пълноценен, достатъчно хипотези са предвидени и сега в чл.12 от НК, допълни адвокатът
Цялото интервю с адвокат Красимир Елдъров може да чуете в прикачения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..