Известният художник Николай Кучков открива своя изложба живопис „Автопортретът“ в галерия „Arsenal of art“ в Капана.
В нея той включва свои автопортрети - рисунки и живопис, които рисува през целия си живот. Най-ранният автопортрет е, когато е на 19 години, а последният от преди няколко години.
Художникът споделя, че това е начин на изразяване на отношението му към света, и че когато е рисувал автопортретите си, не си е мислил, че ще бъдат показани в изложба, затова и някои са по шаржови, а други са сериозно постижение на изкуството.
В експозицията е включен и фрагмент по мотив от унищожения му стенопис в някогашния „Кристал“, както и авторското му стихотворение „Отпивам се“.
Първата самостоятелна изложба на Николай Кучков е през 1979 г. Участва в самостоятелни и колективни изложби в Пловдив и София, в Холандия, Полша, Гърция, Германия, Унгария, Хърватия, Русия.
Негови монументални творби украсяват сгради в Пловдив, Карлово, Тополово и Санкт Петербург. Картините му са притежание на НХГ, СГХГ – София, Държавната художествена галерия – Пловдив, както и на частни колекции в България, Полша, Германия, Холандия, Хърватия, Русия и САЩ.
Работи в областта на кавалетната и портретната живопис, сценографията, иконографията, приложната графика, илюстрацията и монументалната пластика.
Има издадени и книги с поезия.
Чуйте в звуковия файл Николай Кучков защо рисува автопортрети, защо с пура, и за фрагмент от унищожен стенопис, за Леонардо да Винчи, за достойнството на художника, и кога можеш да отпиеш от самия себе си .
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..