Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа изглежда за България като Солунската митница

Политологът Татяна Буруджиева коментира няколко дни преди изборите за европейски парламент, че се разминаваме с дебата за Европа. Според нея се води казионна и отдалечена от хората кампания за европейски избори, която ни предлагат от ЕС.

Вижте ме! Така не може да продължава. Някакви хора затворени в собствените си кули, харчат едни сериозни пари на европейските граждани, които раждат абсолютни недоносчета. Това е рекламната кампания, която се предлага във всички страни. Това е доказателство, как не се прави сериозна политическа кампания. 

ГЕРБ се опитват да кажат  какво са напрвили, какво правят в момента, и какво ще направят. Прилича на кампанията за европредседателството, в този тон и дух. В проблемите на България с корупцията, да се промени моделът на управление и самите упраляващи, потъват социалните послания и онова, което левицата в Европа иска. 

БСП залага на проблемите, които има в България - основно борбата с корупцията, необходимостта да се променя моделът на управление и самите управляващи. Потъват обаче и изчезват социалните послания, това което левицата в Европа иска да се постигне. Донякъде разбрахме нещо за минималните пенсии, но сме дотам.

ДПС не успяхме да ги разберем, както и в предишни кампании са силно фокусирани върху собствените си избиратели. 

ВМРО и „Да, България“ ги виждаме по билбордовете.  Двете кампании са доста сериозни от гледна точка на публично присъствие и финансово изражение. 

Относно посланията се залага на директния контакт на кандидатите  с избирателите. Ясно е, че в Европа могат да правят неща държавите или представителите на отделните политически фамилии. Те могат да превърнат предложения в реални решения. Отделните личности, колкото и да са интересни  с добри предложения, нямат място в практическия политически портрет. Дебатът за Европа трябваше да се финализира сега в кампанията. 

Вече 12 години ние нямаме дебат за България в Европа в българското общество. Няма дебат на политиците с българските граждани по тези въпроси. Нямаме национални преоритети, каузи и политики, които да обединят голяма част от българските граждани. 

Интервюто с политолога Татяна Буруджиева е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21