Малкото български избиратели, упражнили вота си на евроизборите, отправиха едно голямо послание към родните политици - че намалява доверието към способността на нашите елити да ни представляват. Това намери отражение в малката активност на евровота у нас и разминаването с тенденциите в множество европейски страни, където партиите и лидерите успяха да наелектризират електората и да превърнат изборите в битка за визията и същността на Европа.
Това заяви пред Радио Пловдив проф. Анна Кръстева, политолог и експерт по европейски политики.
По думите й, българските избиратели са наказали партиите, които не могат да решат собствената си идентичност.
Тя даде пример с Лейбъристката партия във Великобритания, която има изключително двусмислено отношение за това дали иска Великобритания да остане в Евросъюза, или не. Тази двусмисленост се оказа деструктивна за лейбъристите и избирателите ги наказаха, посочи политологът.
Партия с раздвоена до шизофреничност идентичност у нас - лидершипът на партията, не електоратът, е БСП, каза проф. Кръстева. По думите й, социалистическите партии в цяла Европа са в център ляво на политическия спектър и са еврооптимистично настроени, те са за реформи, за много по - социална и солидарна Европа.
А линията на лидершипа Корнелия Нинова през последните години да превърне БСП в силно националистическа партия беше отхвърлена от собствения й електорат, подчерта Кръстева.
Корнелия Нинова наистина е шампион да губи спечелени избори! За втори път успява да обърне в обратна посока - негативна за собствената й партия, една изключително благоприятна електорална ситуация.
Коментирайки резултатите от евроизборите у нас, проф. Анна Кръстева посочи още, че гражданите са показали, че държат на по - чисти партийни идентичности.
Пред партии, които се пребоядисват, или у на говорят едно, а в Брюксел говорят друго, предпочитат партии, които навсякъде говорят едно и също.
Кръстева уточни, че в случая с БСП гражданите предпочитат оригинала на националистическите партии.
Такава лавина от политически грешки, които дезориентираха, разочароваха и отблъснаха българските избиратели от европейските избори!, възкликна експертът по европейски политики.
Победата на ГЕРБ и обръщането на електоралната ситуация в последния момент до голяма степен се дължи и на фактора медии, посочи проф. Кръстева. Тя допълни, че медиите са показали премиера така, както избирателите искат да го видят.
Борисов излезе като капитана, който води един кораб в тези бурни води, каза проф. Кръстева.
Този успех обаче има ясна политическа цена - едноличната отговорност ще носи премиерът, а колективна - правителството.
Една от основните причини за ниската избирателна активност на българите в тези евроизбори е, че след 10 години членство ние не успяваме да отлепим от последното място на най - бедната страна в Европа.
Независимо, че бедността намалява, се увеличават неравенствата, увеличава са разликата между най - богатите, които стават още по - богати, които усвояват фондове не за да развиват селските райони, а за да развиват собственото си благополучие, и огромната маса граждани.
Отговорът на тези въпроси българските граждани ще чакат много по - конкретно на местните избори, убедена е проф. Кръстева.
Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Анна Кръстева е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..