От 1 юли партийната субсидия за всеки получен глас ще е само 1 лев, а не както досега 11 лева.
Това прие на първо четене парламентарната комисия по бюджет и финанси с поправки в Закона за държавния бюджет. Управляващите подкрепиха проекта, внесен от Министерския съвет, БСП отказаха да се включат в гласуването, а Йордан Цонев от ДПС се обяви твърдо против намаляването на субсидиите на партиите.
До спешните поправки се стигна, след като лично премиерът Бойко Борисов обяви тази сутрин в кулоарите на парламента предложението за намаляването на парите от бюджета за партиите на 1 лев за всеки получен действителен глас. Той обясни, че решението е взето, след като са се наслушали на популизъм от другите партии за намаляване на субсидиите.
Промяната ще влезе в сила от 1 юли и ще важи до 31 декември 2019 г. За първите шест месеца на тази година субсидията ще се изчислява по стария начин - по 11 лева. Така средногодишният размер на държавната субсидия за един получен действителен глас би възлязъл на 6 лв. за цялата 2019 година.
Пред Радио Пловдив депутатът от ГЕРБ Александър Иванов, който е член на финасово-бюджетната комисия в парламента, отбеляза, че напоследък хората са станали много чувствителни по темата за партийните субсидии.
Той разясни мотивите на тази законодателна инициатива като отбеляза, че целта е да се отговори на обществените очаквания за по-малко разходи от държавния бюджет за финансиране на дейността на политическите партии и коалиции.
Надвзетите суми ще бъдат възстановени от политическите партии в републиканския бюджет, заяви Иванов. Той допълни, че това ще важи за периода от 20 май до 2016 г. до сега.
Методоголията на връщане на парите подлежи на уточняване, отбеляза Александър Иванов.
Той припомни, че референдумът, иницииран от Слави Трифонов през 2017 година, е бил припознат от ГЕРБ.
Ние тогава го внесохме в Народното събрание именно да е такава партийната субсидия. За съжаление, тогава не бяхме подкрепени, сега го внасяме наново, заяви Иванов.
Той каза още, че най - сериозните опоненти на ГЕРБ - представителите на БСП, са били на заседанието на финансовата комисия, но не са подкрепили предложения законопроект. Иванов призова социалистите да обяснят на своите избиратели защо не са го подкрепили.
Да спрем със спекулациите и да видим дали предложението е важно за обществото, или не, призова депутатът от управляващата партия.
За мен е важно да го има дебатът, че е открито финансирането на политическите партии, каза Александър Иванов.
Той припомни, че Бойко Борисов от поста кмет на София, без да има политическа сила, се е явил на избори и ги е спечелил.
Явно може и без пари, с добри намерения и платформа да се спечели доверието на гражданите и да се управлява, както виждате и да се води до един икономически растеж толкова години подред, обобщи депутатът от управляващата партия.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..