В Русия президентът Румен Радев повтаря клишета, които са повече от 10 години и започнаха от енергийния шлем на Георги Първанов. Оттогава всичко се върти около АЕЦ "Белене" и други енергийни проекти, някои от които не се случиха. Това е кратката оценка на бившия ни посланик в Москва и енергиен експерт Илиян Василев за визитата на българския държавен глава в Москва и срещата му с Владимир Путин.
Според него от гледна точка на българския износ от години има стагнация в двустранните отношения и причина затова не са санкциите. Руският пазар, смятан за необятен, е много рисков и затова българските износители престанаха да се занимават с него. Много труден е, има има административен и политически натиск. Българският бизнес сам се научи да се държи на дистанция от руските пазари.
Експертът смята, че няма и никаква новина около АЕЦ "Белене". Там върви ритуал, който се върти от 30 години, в който политици и президенти говорят за добра политическа воля, но отдавна мина времето, когато партийните лидери решаваха всичко. Има групи, които разчитат на проекти като АЕЦ "Белене" за лично облагодетелстване. В момента загубите от проекта са 3 млд. 266 милиона лева , нали си представяте, че тези пари някъде са отишли. Ако към тях се добавят още 17-18 млд. лева, някой ще има ползи и бизнес. Ако можеше този проект да се случи на пазарен принцип, отдавна щеше да се случи. Понеже сега се искат държавни гаранции, последваха тези поредни заклинания. Това е нещо като словесен танц.
Илиян Василев подчерта, че правителството не може да даде гаранции без процедура за държавна помощ, както и че държавата не може да се оттегли от проекта, защото само тя може да носи отговорност за ядрения риск. Ако нещо стане тук, всичко е за сметка на бюджета, всичко ляга на плещите на данъкоплатците. Това е причината всички да настояват за държавната гаранция и ангажимента държавата да поеме и риска.
Той тълкува призива на Радев към правителството да договори нови цени на газа като загриженост към Газпром, който губи позиции. В момента ние плащаме - 23 евро на меватчас на Газпром, а тази, която се плаща на Виенската борса е 14 евро. Това е огромна разлика. Дружеството не може да задържи пазарните си дялове. Той просто ги окуражава, защото догодина имаме право да предоговаряме цените. И е прав, защото най- вероятно е получил окуражителни сигнали. Разликата е почти два пъти. Нормално е да са притеснени, че ще загубят пазарни позиции.
Илиян Василев не очаква икономически резултати от визитата на българския президент в Русия. Нищо знаменателно, с изключение на опитите да се възкресят мъртъвци като Белене и транзита на газ през Южен поток. Много възторг, много възклицание, но като се филтрира съдържанието, няма нищо значимо.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..