Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неолиберализмът е ключът за маргинализиране на "лявото"

В България се подчиняваме на едни целенасочени действия за маргинализиране на европейската и на българската левица. Процесът върви от доста време. Ключовата дума е неолиберализъм. Той, освен всичко друго, не обича и левиците и партиите като такива по принцип, коментира юристът и политически анализатор Мирослав Попов.

Неолиберализмът предполга, че нашият свят е изграден на чисто икономическа основа и такива демократични увлечения или условности, са малко излишни. Нищо случайно няма в това, че след 15 години на силен натиск, европейската левица се пропука, въпреки че има и много интересни пробиви в обратна посока.

Като пример Попов подчерта резултатите на датската левица от последните евроизбори на фона  на цялостното отстъпление в Европа на левите партии.

Нещата имат конкретно обяснение – датското общество е заможно, спокойно и европейско, но леко уплашено от мигрантските движения. То даде властта на широка лява коалиция, която удвои резултата си.  Този резултат бе постигнат чрез две послания – възстановяване на социалната държава, срещу която имало известно отстъпление, и второто – свързано с нелегалната миграция.  

През последните 10-15 години се прави опит да се декретират на лявото  смислови значения на политиката, които нямат опора в реалния живот. И онези леви партии, които се поддадоха повече на това декретиране, загубиха повече. Виждате докъде е стигнала немската социалдемокрация – партия, която десетилетия е получавала над 45%, сега пада под 16%. Това не е случайно, а е свързано и с въздържаността на европейските леви партии да заемат ясни позиции по въпроси свързани с националната държава, националните граници, националния суверинитет.  

Стремежът да се наложи на европейските общества  да приемат всеки, който се е изправил на техните граници с формулата „Аз съм мигрант“ и те да го приемат добре и да го обгрижат след това  по всички високи стандарти,  е асоциален. Това обаче беше смисълът на глобалния пакт за миграция, приет от ООН през декември миналата година. На европейските народи обаче не беше обяснено какво се случва за първи път в историята и те не разбраха.

БСП по-скоро може да бъде счупена с репресивни икономически мерки, от което ще загубят всички, но не виждам да е изчерпала лявото си съдържание. Европейската социалдемокрация започна, но не е завършила своя размисъл върху случилото се. Част от нейните постулати се оказаха недостоверни.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23