Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бурният ръст на цените на имоти в Пловдив се успокоява

Снимка: plovdiv24

Приключва двуцфреният ръст в цените в Пловдив, каза брокерът Мирослав Язов. До края на годината той не само няма да стигне рекордните 14%, но и ще падне до 3 - 4 на сто.

Това се дължи на спадът в инвестиционните сделки. Сега търсенето на имоти е от хора, които искат да живеят в тях. 

Качеството на купувачите обяснява и разликата в цените в най- скъпите квартали  - в центъра, "Кършияка" и "Мараша" и в останалата част на града. По- скъпите се купуват от хора, за които покупката е инвестиция за отдаване под наем - на студенти, на чужденци, на мениджъри в новите предприятия около града. Доколкото в южните квартали се настаняват работниците в новите фирми, които се заселват тук.

В северозападните квартали цените на квадратен метър са 800 -850 евро, в по - евтините около 600 евро за квадрат, в центъра - достигат до 900 евро. Има и нереалистични и от немотивирани продавачи оферти, които прехвърлят 1000 евро на квадрат, но тези собственици очевидно не държат да стигнат до сключване на сделка, по - скоро тестват пазара и са склонни да изчакват.

Селските имоти около Пловдив са търсени и това е тенденция, която ще продължи, прогнозира още Язов.

Според брокера пазарът на имоти ще продължи да е динамичен и да зависи от развитието на промишлеността в района, която привлича нови жители към Пловдив. Ако тук се построи и завод на "Фолксваген"- това ще привлече 3-4 хиляди работници. Това са 3-4 хиляди семейства, които ще търсят дом в Пловдив.

В този смисъл общината има уместна идея да разширява градът към промишлените центрове.

Мирослав Язов коментира и новината за сделката с един от емблематичните имоти в Пловдив - къщата  от Южната страна на тунела над Понеделник пазара,  която вече е придобита от Митрополията - една част като дарение от Георги Гергов и другата купена от петимата наследници на реституирания имот.  

Трудно е да се каже цена за подобна сделка, защото в Стария град пазарът е много различен. Цените се формират от много фактори и цената би се променяла ако се продава земя или само сграда, при това с тежестите на архитектурен паметник.

Но по принцип цената на имоти в Стария град е винаги е била по- висока от средната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47