Науката и религията се съединяват там, където човекът опира до невидимото – онова, което не е около нас, но всъщност задава смисъла на живота ни. Не се учудвам, че един учен би виждал в дъното на всичко Бог, знаейки колко тънко е познанието в този свят.
Това твърди Стоян Танев, който е физик и богослов. Завършил е физика в Софийския университет "Св. Климент Охридски", сега е доцент по технологични иновации в университета „Картън“ в Отава, Канада. Асоцииран преподавател е във факултета по богословие в СУ и в университета „Св. Павел“ в Отава.
Богословието и квантовата физика се доближават в предизвикателствата в познанието. Физиката - на ниво квантови обекти, богословието - на ниво личният Бог, обяснява ученият.
Колкото и дълбоко да навлизаме в квантовата физика, ние винаги ще достигаме до границата на нашето познание. Тази граница се мести - колкото по - напред стигаме, тя се отмества нататък. Винаги ще опираме до границата на нашето познание.
Според доц. Танев, няма нищо мистично в енергията. Това, всъщност е начин на проявление на вътрешната природа на нещата, обяснява той. И дава пример - една усмивка на човек към друг е едно енергийно проявление. И във физиката и в богословието енергията винаги има конкретен носител.
Понятието „енергия“ работи както във физиката, така и в богословието, особено в източно православното богословие.
Една от неговите книги е със заглавие „Енергията в Православието и във физиката“.
"Човек като изследовател се опитва да осмисля света около себе си. И ако се обгради само с видмите неща, си остава на ниво единствено да изследва света и да се занимава с него. Но, ако си "отвори" очите и за невидимото, тогава тези неща започват да си помагат" - казва ученият - богослов.
Един физик има допълнителна мотивация да се занимава с богословие, както и всеки богослов има дълбок интерес към физиката, обобщава доц. Стоян Танев.
Той участва в Международната научна конференция на тема "Физика и теология - вчера и днес", която се провежда в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" до събота, включително. Участниците в нея обсъждат ролята на физиката и другите природни науки в развитието на философските и теологическите възгледи.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с доц. Стоян Танев е в прикачения файл.
По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..
В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев. Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..
Преди 15 години износът на Китай за САЩ като размер от БВР беше близо 13%, в момента той е под 2%, така че дори и той да се спре изцяло, това изобщо няма да се отрази на китайската икономика. Това каза председателят на Китайско- Българската търговско - промишлена палата Лъчезар Динев в деня, в който Тръмп наложи 104% мита на Китай. Това е..
Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството. Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай..
Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. "Специализирано училище означава, че ще могат да приемат ученици след 4 клас, които..