Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Властта изяжда всички ресурси, които може да има

Би трябвало да си зададем въпроса дали очаквахме наистина антикорупционната комисия да излезе с такива решения и дали има някаква изненада. Не, изненада няма. Никога и никъде на изток от Рая, както е известен Западът, не се е случвало така, ча антикорупционна комисия да уличи някого от управляващите. Никога.  С изключение  на  малките случаи, когато властта сама иска да уличи някого. Това заяви журналистът от „Труд“  Емил Спахийски.

Тук не ставаше въпрос за законност и дали има доказателства за корупция. Темата беше за морала.

Защо всеки път, когато имаме власт, управляващите някакси започват да получават наследство? Спомняме си как един политик получи наследство, продаде керемидите на майка си буквално и си купи къща в центъра на София, друг получи случайно наследство и си купи имоти в Родопите. Можем с часове да изброявяме. Хората стават изведнъж изненадващо богати, когато са на власт.  Това никога не е незаконно, а по-скоро изненадващо  неморално.

Попитайте, ако някой от вашите слушатели, случайно си направи барбекю на терасата, без да има разрешение от Общината или документация, какво ще се случи. Всъщност без разрешение от Общината не можете да направите дори тоалетна на двора си. 

Виждате  случилото се с шефа на Антикорупционната комисия – намериха се нарушения, след това Столичната община излезе с позиция, че нямало нарушение на строителните документи,  защото, когато се е строяла терасата, не е имало такива изисквания.

Ако гледате „Стани богат“ и трябва да отговорите на въпроса – Построявате къща за гости и имате въпрос кой има шанс за това и отговорите: ако сте обикновен човек, ако сте чужденец-инвеститор или ако сте брат на кмета...Когато говорим за тези неща, дори не е необходимо да разследваме.

Властта изяжда всичките ресурси, които може да спечели за себе си.

Виждате огромните щети, които правят някои компании през годините. Когато те станат изведнъж неудобни, се появява НАП и се вижда, че не са плащали данъци, източвали са компании и т.н.

По същия начин е и с политиците – ако някой е неудобен, НАП ще се каже, че има нарушение. Ако не – дори и да има заровени милиони в двора, ще се каже, че така си е било...

Комисии в България винаги се създават с единствената цел нещо да се замете под килима.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23