Пловдивската митрополия ще възстанови в автентичния й вид къщата, в която е живял княз Алексей Церетелев Пловдив. Това обяви митрополит Николай в село Церетелево, където освети паметник на руския дипломат. Изгорялата къща се намира в южната част на Тунела и за някои пловдивчани е известна като старото гръцко училище.
Два от етажите на сградата са дарени на митрополията от бизнесмена Георги Гергов, който ги придобива в пакет с част от активите на Стария Пловдив преди 19 години. А останалите са купени от собствениците им. Митрополит Николай разказва за възстановяването на къщата:
За вечни времена църквата придоби собствеността на тази историческа сграда, която ще има своето духовно предназначение за настоящото и бъдещите поколения. В момента обновяваме иначе одобрените от Министерството на културата проекти и очакваме разрешение за строителни дейности.
Къщата ще бъде отворена за посещение, каза митрополит Николай и допълни, че по волята на дарителя Георги Гергов ще има и храм, който ще носи името на Светите Архангели, които и в миналото са имали храм на свое име на тепето.
Подготвяме се в най-скоро време очакваме да положим основен камък за строителството на храма и за довършването на сградата, съобщи митрополит Николай.
Паметникът в село Церетелево е по идея на Георги Гергов, който е и почетен консул на Русия в Пловдив. Той дари и 185 сантиметровия постамент за него. Автор на бронзовия бюст е далечният родственик на руския дипломат Зураб Церетели. Световноизвестният художник – монументалист, президент на Руската художествена акадамия и директор на Музея за съвременно изкуство в Москва, има повече от 40 самостоятелни изложби, а негови творби могат да се видят в Русия, САЩ, Великобритания, Италия, Франция, Испания, Гърция, Сърбия и у нас.
Освен с църковен ритуал, паметникът се откри и с тържествени военни почести, а строят прие министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Сред официалните гости бяха още пловдивският областен управител Здравко Димитров, депутати и ръководители на местни институции, както и посланиците у нас на Русия, Беларус, Армения и Казахстан.
Откриването на паметника събра и множество местни хора, които споделиха, че знаят ролята му в българската история. За нея говори и директорът на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев, откроявайки приноса на княз Алексей Церетелев в комисията, която обикаля района на въстаналите селища през Април 1976-та, разследва извършените зверства над българите и заедно с американците Юджийн Скайлер и Джануариъс Макгахан изиграва решаваща роля за запознаването на европейската общественост с действителността у нас. Цялото интервю с Шивачев е в прикачения аудио-файл.
Областната дирекция на МВР предприема мерки за осигуряване на обществения ред заради футболната среща между отборите на Ботев и ЦСКА , която започва в 15 часа на стадион "Христо Ботев". Дежурни патрули ще реагират на сигнали за евентуални противообществени прояви. При необходимост, от 11 до 19 часа, ще бъде спирано движението ще бъде спирано..
Днес е първата голяма Задушница, която отбелязва Православната църква - Месопустна. В съботния ден срещу Месни заговезни всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост. Името "Задушница" произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата” на починалите. Община Пловдив осигурява днес..
В Стария град в Златоград избират най-доброто вино на традиционния празник "Трифониада". От 11:00 часа, на мегдана, ще се проведе конкурс за най-добър любител винопроизводител сред местни и гостуващи майстори на виното . Пробите от ароматния елексир ще бъдат оценени от Стефан Георгиев ,технолог на виното и пивото с богат професионален опит и познания..
Ден преди големия християнски празник Месни заговезни маскарадно настроение ще превземе село Дедево в община „Родопи“. На площада в селото в 12 часа се събират карнавали (кукери), които със звън на чанове да прогонят злото и зимата и да дадат път на здравето и добруването. На маскарадно дефиле жури ще удостои Карнавал №1 със специалния..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..