Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебатът за финансирането на партиите не се състоя

Дебатът за финансирането на политическите партии по същество не се състоя.  Той  вървя по тази линия, по която започна  - от допускането въобще на въпрос за 1 лев субсидия в национален референдум.  Същите тези партии, които дебатираха в Парламента, допуснаха да се зададе въпрос в национален референдум, фиксирал  някаква сума.  Щеше да е коректно и юристите да се изкажат, но никой не чу основанията им, че когато има национален референдум по въпроси, свързани с бюджета, не могат да се коментират конкретни суми. Това беше  некоректно от страна на политическите партии, заяви политическият анализатор Татяна Буруджиева.

По думите й, гражданите не са длъжни да разбират всичко в същина. Една от работите на политическите партии е да направят така, че ако бяха започнали дебата по същество за това, за какво  всъщност плащат всъщност 95% от българските граждани през бюджета на партиите, няма дебат за това, какво означава дейност на политическа партия.

Гражданите не са наясно и какво означава да работиш в Парламента, те не разбират и няма кой да проведе с тях дебата за това, какво означава национално представителство, вероятно на национален референдум биха посочили и една невероятна бройка  на парламентаристите.

Защо, когато отидеш в Парламента, избран от определен избирателен район, трябва да знаеш, че има и някакви национални политики и действия, които трябва да обединяват отделните представители в общи политики. Такъв дебат нямаше.

Няма национален консенсус по това, какво задължително трябва да може да прави една партия, за да й се осигурят от нас гражданите средства за това и ние да можем да контролираме разходването им за какви дейности отива.

Когато една партия работи, тя има нужда от експертиза. Външните консултанти струват повече, защото са на пазарен принцип. Но когато се работи в една партия, се работи и за идеите и можеш да не работиш чак толкова на пазарни основания. Въпросът е и как си правят сметките партиите.

Истината е, че 1 лев са страшно малко пари. Това ще доведе до проблем с партийния плурализъм от една страна, но от друга, парите не трябва да са гарант за бързо реализируема партийна кариера.  

Във Франция работата на общинските съветници не е заплатена, затова заседанията там се провеждат от 20 ч. Идеята е да се научиш да работиш за обществото, за общото благо, а не да се добуташ до партиен пост за пари.

Големият дебат е за функциите на партиите и за парите в обществото и ние трябва да имаме ясен механизъм да ги контролираме.

Икономическата ни среда не е подчинена на ясни принципи и пазарни правила, все още държавата е основният източник за развитие на бизнес.  Но ако на партиите им трябват много пари, истината е, че те ще дойдат от сивия сектор и това е крайно недопустимо за демократичния климат в една държава.

Чуйте повече от звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23