Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отказът от машини не е добър сигнал за изборния процес

Машинното гласуване беше въведено с цел да подобри изборния процес в две посоки, от една страна, да се преодолее съмнениято за фалшификация и  манипулация на вота и от друга страна, да облекчи, да подобри изборния процес включително и за избиратели, и за изборна администрация чисто технологично.Огромната част от хората, които подкрепят машинното гласуване като избиратели  е, че за тях като избиратели ще бъде по-лесно и по-удобно да упражнят правото си на глас. 

Това припомни социологът от "Алфа рисърч" Геновева Петрова, която коментира намеринето за местни и за ппраламентарни избори машините да отпаднат.

Отказът от машинно гласуване на местните и парламентарни избори излъчва сигнал за отказ от усилието да се подобри изборния процес по тези две големи посоки и направления и това буди въпроси, недоумение и притеснения у избирателите, у хората, че практически парламентарните сили, които подкрепят отмяната на машинното гласуване всъщност се отказват от усилията да подобрят изборния процес.

Опитът от евроизборите показа, че няма изрично  доказателство за подобряване на изборния процес, но това не е заради факта, че е въведено машинно гласуване, а може би заради това, че самите изборни комисии не успяха, а на места може би не пожелаха, да го използват в максимална степен, каза още геновева Петрова.

След обобщението на резултатите установихме, че около 28 % от избирателите, които са имали възможност да гласуват машинно, т. е. в секциите, в които има устройство, са се възползвали от това право, от наши гледна точка 28 % не е мнозинството и вие  сте права, че по-голямата част предпочетоха традиционния начин на гласуване, но един вид като за първи опит с машинно гласуване е един доста добър дял, един доста добър праг на използване на използване на машинен вот. При една достатъчна добра информационна кампания би могла относително лесно да преодолее и притесненията у хората за използването на машините. Да не забравяме, че  освен всичко останало, намалява и делът на недействителните гласове, което ние винаги коментираме след избори.

Общото впечатление, което остава е, че прекалено резки са ходовете – първо, въвеждаме машинно гласуване, после категорично решаваме да го отменим, създава у хората впечатление, че аргументите и мотивите не са в полза на избирателите, а са в опит за постигане на определени политически позитиви за партиите, каза още социологът.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47