От днес Борис Джонсън е премиер на Великобритания. Геополитическият анализатор и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Марин Русев смята, че силната демократична традиция на Великобритания, нейната уникалност и правна система са в състояние да овладеят и най- ексцентричния политик.
Няма ексцентрик, който да не бъде погълнат от политиката. Едва ли ексцентричността на Джонсън ще е в амплитуди, които да променят посоката на страната. Очаква се сближаване на позициите на Великобритания със САЩ. Заявка затова даде и Доналд Тръмп.
Проф. Русев добави, че от времето на Маргарет Тачър нищо не се е променило на Острова, просто и сега традицията ще продължи и Лондон няма да има антиамерикански позиции. Няма случай в ново време САЩ да не защити Великобритания и обратно.
Въпреки заявката на новия премиер, че Брекзит ще има до 31-ви октомври със или без сделка, геополитическият анализатор очаква смекчаване на крайните позиции и търсене на среден път.
Няма опасност да се стигне до крайни решения по отношение на ЕС. Има достатъчно сили, които няма да допуснат резки промени и сътресения. Ще се търсят плавни преходи. Без сделка процесът ще бъде неуправляваем. За всеки британски лидер прагматизмът е много важен. И това е голямата разлика с Източна Европа, например.
Според проф. Русев Брекзит не е единственото предизвикателство. Там текат центробежни процеси в Ирландия и Шотландия. Бавно и неумолимо консервативна Великобритания се променя с увеличаващ се дял на небританците.
Той смята още, че Джонсън е грешник "на дребно" и историите му няма да влияят на управлението му. Европа е управлявана и от по- големи грешници от Борис Джонсън. И те са управлявали добре своите държави. Това са дребни и простими грешки.
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..