Социалната книжарница „Надежда“ и работилницата към нея за картички, значки и декорация, отброява последните си дни на осигурено финансиране. На 5 октомври проектът за социално предприятие приключва и европейските средства спират. Екипът на неправителствената организация, която го започва преди една година обаче е решен да се бори за устойчивостта му, като запази всички хора, ангажирани в него.
Семейството на Елена Пеева и сина й Константин са едни от тях. Момчето е с рядко заболяване. Генетичната малоформация му създава и физически, и интелектуални затруднения. Семейството полага огромни усилия и Константин завършва училище.
И остана вкъщи, и се чудех - отсега накъде, какво ще прави? Така 3 години. Всичко, което бяхме постигнали в училище, започна полека-лека да запада като изградени навици, като заучени неща, защото той не ги прилага. И се затвори вкъщи.
Преди година Елена и Константин се включват заедно в стартиращото социално предприятие. Младежът, вече на 24, е разпределен в работилницата. Участва в зареждането на материали и в изработката на картички с най-прецизната работа:
Режа картички с големия нож - разказва. А на въпрос защо му харесва да работи, отговаря: Защото мама ме води там.
Първоначалните притеснения на Елена дали ще се справят, отстъпват място на удовлетворението от уменията, които Константин добива. Това се отразява и на психологическото му състояние: Върна си кондицията, започна да си възвръща заучените неща, започна да го доразвива, подобри се много общуването му, започна да изгражда поносимост към странични неща като шум, движение на хора и това, което ме изненада - да преодолява много от страховете си.
Константин започва да разбира и какво е да получаваш за труда си заплата. И споделя, че иска да продължи да работи. С него и майка му в социалното предприятие първоначално са работили общо 20 човека. В края на тази година са останали 17, разказва Кремена Стоянова от сдружението, което създава социалната книжарница с работилница.
За съжаление част от хората напуснаха, а един младеж загубихме. Въпреки всичко, това е много успешен проект - създадохме един прекрасен екип, който ще продължи да се развива и ние ще продължим да се борим за нашата устойчивост и въобще да ни има. Оттук нататък ни чака най-голямото предизвикателство - да оцелеем и да съществуваме, защото разходите са огромни, а няма оперативна програма.
От 5 октомври, когато проектът приключва, парите за наем, режийни и заплати ще трябва да се осигуряват само чрез приходи от дейността на социалната книжарница с работилничката за картички, значки и декорация. И ако Константин иска да продължи да работи, то за майка му Елена желанието социалното предприятие да съществува значи повече:
Пожелавам си да има повече такива предприятия. Пожелавам си всички хора, които са затворени вкъщи и обществото не ги вижда, да намерят своето място и своята реализация.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..