Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общинското здравеопазване не е въпрос на сметки

Александър Миланов

Общинско здравеопазване, ориентирано не към печалбарството, а към нуждите на хората – за това се обявиха участниците в Осмия Национален конгрес на пациентските организации у нас, съобщи за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив Александър Миланов, програмен мениджър на Националната пациентска организация, която е организатор на форума. Той приключи през уикенда след двудневни дебати за бъдещето на здравеопазването по места между здравни ескперти, представители на местната власт и повече от 100 пациентски организации от цялата страна. Миланов обобщи основния проблем, очертан на конгреса:

Че всички болници са търговски дружества и като търговски дружества те трябва да генерират определена печалба, да се подчиняват на правилата на пазара. А в същото време общинските болници обикновено имат и много голяма социална функция. Там ходят хора, които се нуждаят от медицинска помощ, но не могат или да си я заплатят, или нямат здравно осигуряване.

По думите на Миланов, участниците във форума са "помечтали" за такава реформа на здравните услуги в общините, чрез която да се отгаваря на потребностите на общностите, а не да се създават и съществуват лечебни заведения „просто защото трябва да се поддържа някакъв персонал“. Миланов посочи като пример, че в определени общини не е необходимо да има голяма многопрофилна болница, която да се издържа с пари от различни клинични пътеки, а да има по-малки медицински центрове, в които да се предоставя грижа, необходима конкретно на местната общност.

Затова като че ли едно от големите заключения на този конгрес и на пациентите беше, че  болницата след години, и то не след много години, ще бъде не болницата в лечебното заведение, а болницата вкъщи. Тоест да може така да се случат нещата, че да се долекуваш вкъщи, да се погрижиш за себе си вкъщи, а - разбира се - по-сложните и изискващи болнично наблюдение неща да се случват в лечебните заведения

Според Миланов, общинското здравеопазване не е въпрос на сметки, а ориентиране към хората, които имат нуждата от различни видове здравни грижи, както и на интегриране на здравните със социалните и образователните услуги.

Мечтаем си за общинско здравеопазване, което е съобразено с конкретните нужди на хората, а не с конкретните нужди на лечебните заведения и на печалбарството в здравеопазването.

По думите на Миланов, това е възможно да се случи, а от гражданите във всяка община зависи да изискват  повече инвестиции от местната власт в общинско здравно-социални услуги и в по-добра среда за живот.

Цялто интервю с Александър Миналов може да чуете в аудио-файла. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45