Общинско здравеопазване, ориентирано не към печалбарството, а към нуждите на хората – за това се обявиха участниците в Осмия Национален конгрес на пациентските организации у нас, съобщи за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив Александър Миланов, програмен мениджър на Националната пациентска организация, която е организатор на форума. Той приключи през уикенда след двудневни дебати за бъдещето на здравеопазването по места между здравни ескперти, представители на местната власт и повече от 100 пациентски организации от цялата страна. Миланов обобщи основния проблем, очертан на конгреса:
Че всички болници са търговски дружества и като търговски дружества те трябва да генерират определена печалба, да се подчиняват на правилата на пазара. А в същото време общинските болници обикновено имат и много голяма социална функция. Там ходят хора, които се нуждаят от медицинска помощ, но не могат или да си я заплатят, или нямат здравно осигуряване.
По думите на Миланов, участниците във форума са "помечтали" за такава реформа на здравните услуги в общините, чрез която да се отгаваря на потребностите на общностите, а не да се създават и съществуват лечебни заведения „просто защото трябва да се поддържа някакъв персонал“. Миланов посочи като пример, че в определени общини не е необходимо да има голяма многопрофилна болница, която да се издържа с пари от различни клинични пътеки, а да има по-малки медицински центрове, в които да се предоставя грижа, необходима конкретно на местната общност.
Затова като че ли едно от големите заключения на този конгрес и на пациентите беше, че болницата след години, и то не след много години, ще бъде не болницата в лечебното заведение, а болницата вкъщи. Тоест да може така да се случат нещата, че да се долекуваш вкъщи, да се погрижиш за себе си вкъщи, а - разбира се - по-сложните и изискващи болнично наблюдение неща да се случват в лечебните заведения
Според Миланов, общинското здравеопазване не е въпрос на сметки, а ориентиране към хората, които имат нуждата от различни видове здравни грижи, както и на интегриране на здравните със социалните и образователните услуги.
Мечтаем си за общинско здравеопазване, което е съобразено с конкретните нужди на хората, а не с конкретните нужди на лечебните заведения и на печалбарството в здравеопазването.
По думите на Миланов, това е възможно да се случи, а от гражданите във всяка община зависи да изискват повече инвестиции от местната власт в общинско здравно-социални услуги и в по-добра среда за живот.
Цялто интервю с Александър Миналов може да чуете в аудио-файла.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..