Общинско здравеопазване, ориентирано не към печалбарството, а към нуждите на хората – за това се обявиха участниците в Осмия Национален конгрес на пациентските организации у нас, съобщи за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив Александър Миланов, програмен мениджър на Националната пациентска организация, която е организатор на форума. Той приключи през уикенда след двудневни дебати за бъдещето на здравеопазването по места между здравни ескперти, представители на местната власт и повече от 100 пациентски организации от цялата страна. Миланов обобщи основния проблем, очертан на конгреса:
Че всички болници са търговски дружества и като търговски дружества те трябва да генерират определена печалба, да се подчиняват на правилата на пазара. А в същото време общинските болници обикновено имат и много голяма социална функция. Там ходят хора, които се нуждаят от медицинска помощ, но не могат или да си я заплатят, или нямат здравно осигуряване.
По думите на Миланов, участниците във форума са "помечтали" за такава реформа на здравните услуги в общините, чрез която да се отгаваря на потребностите на общностите, а не да се създават и съществуват лечебни заведения „просто защото трябва да се поддържа някакъв персонал“. Миланов посочи като пример, че в определени общини не е необходимо да има голяма многопрофилна болница, която да се издържа с пари от различни клинични пътеки, а да има по-малки медицински центрове, в които да се предоставя грижа, необходима конкретно на местната общност.
Затова като че ли едно от големите заключения на този конгрес и на пациентите беше, че болницата след години, и то не след много години, ще бъде не болницата в лечебното заведение, а болницата вкъщи. Тоест да може така да се случат нещата, че да се долекуваш вкъщи, да се погрижиш за себе си вкъщи, а - разбира се - по-сложните и изискващи болнично наблюдение неща да се случват в лечебните заведения
Според Миланов, общинското здравеопазване не е въпрос на сметки, а ориентиране към хората, които имат нуждата от различни видове здравни грижи, както и на интегриране на здравните със социалните и образователните услуги.
Мечтаем си за общинско здравеопазване, което е съобразено с конкретните нужди на хората, а не с конкретните нужди на лечебните заведения и на печалбарството в здравеопазването.
По думите на Миланов, това е възможно да се случи, а от гражданите във всяка община зависи да изискват повече инвестиции от местната власт в общинско здравно-социални услуги и в по-добра среда за живот.
Цялто интервю с Александър Миналов може да чуете в аудио-файла.
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..