Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След Сочи ще разберем накъде ще повее вятърът

Днес в Сочи предстои важна среща между президента на Русия Владимир Путин и президента на Турция Реджеп Ердоган. Според журналиста Мехмед Юмер от сайта obzornews.bg споразумение ще има. Най-важното е да се постигне споразумение между Анкара и Дамаск.

Трябва да изчакаме финализиране на днешната среща в Сочи, да разберем на къде ще повее вятърът. Вчера турският президент Ердоган още веднъж отправи послание, че ще продължат военните действия. Това ще бъде решено на днешната среща, защото вчера външният министър на Русия Лавров заяви, че Русия ще настоява за спогодбата между Дамаск и Анкара от 1998, където ясно се посочва, че при заплаха от терористичната ПКК,  която по онова време е в Сирия и организира нападения срещу Турция, ако не бъде прочистена от Дамаск, турските въоръжени сили си запазват правото за военни действия в периметър от 5 километра. Днешната среща ще бъде ключова, защото има такава спогодба.

Мехмед Юмер припомни 2011 година, когато избухна вътрешната война в Сирия. Ердоган е против режима на Башар Асад, дори се кани за три месеца да влезе в Дамаск, и да участва в петъчна молитва. До такава степен е амбициран да подкрепя сирийската свободна армия, която е опозиция на Асад и иска демокрация. После се разбира, че това са групи далече от демокрацията. Отново ще бъде поставен на масата въпросът, официална Анкара и официален Дамаск да седнат и се разберат като цивилизовани държави. Русия е права с този ход от гледна точка на руските интереси, тъй като си осигури влияние в Сирия и достъп до Средиземно море. Остава Путин да настоява за успокояване на военните действия, които Анкара предприе срещу кюрдите в Североизточната част на Сирия. Русия разглежда сирийските кюрди като разклонение на турската ПКК. Путин ще настоява зоната за сигурност да бъде 5 километра.

Споразумение ще има, защото Ердоган каза, че ще пусне 3.5 мил. бежанци и видя, че това работи. Европейските лидери са предпазливи и готови да плащат, като бързо отстъпват пред „султана от Босфора“. Играта е на много високо равнище, Вашингтон и Москва ще решават, кой какво влияние да има. Видяха, че Русия няма да направи крачка назад. Никакви санкции не можаха да я накарат да отстъпи за Крим, Украйна, така и в Североизточната част на Сирия.

На този етап за България няма голяма опасност от бежанска вълна. Тези 13 точки, които Турция подписа със САЩ целят да не се урони престижа на Турция. Те ѝ дадоха шанс, уж под формата на споразумение да прекрати военните действия срещу кюрдите, без да забравяме за американските санкции. 

Интервюто с журналиста Мехмед Юмер е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23