Есенно пъстъро и динамично е времето, белязано от резултатите за очаквана промяна. След избора да бъдем част от едно уредено политически и социално-битово европейско пространство с правила, какви са резултатите след 12-годишни изпити и упражнения по демокрация. Последният мониторингов доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и напредъка на страната ни отсече: Напредъкът на България е достатъчен, за да се прекрати мониторингът на Брюксел. Тезата тълкуваме в диалог с Любов Панайотова – директор на фондация „Европейски институт“.
Кои са героите в „Следващото поколение“ и защо поискаха да станат част от осветяването на събитията, свързани с предците им – евреи, спасени от народа на България по време на Втората световна война? Събитието е известно на голяма част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него. Избледнява ли хастарът на историята или материалността на преживяното добавя сила към общата памет на човечеството? Преди световната премиера на българо-израелската документална пълнометражна лента „Следващото поколение“ с истински герои – чуйте продуцента Яков Джераси, по чиято идея е създаден филмът.
Международният научен интердисциплинарен форум „Ернст Хофман в България“ с домакинството на ПУ „Паисий Хилендарски“ поставя фокус върху навършващите се 200 години от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър“, придобила литературна слава в европейски мащаб най-вече в България. Галя Митева разговаря с доц. д-р Светла Черпокова от ПУ, член на Хофмановото общество.
На крилете на литературата ще останем и в разговора със Стефан Вълдобрев. Музикантите от „Обичайните заподозрени“ застават зад инициативата за насърчаване на детското четене „Разказвачът на приказки представя“...преди началото й в двора на СУ „Христо Г.Данов“ в Пловдив.
В рубриката „Великите европейци“ е разказът на Пламен Асенов за холандския ботаник Хюго де Фриз, поставил основите за развитие на съвременната генетика..
А гост тази седмица в „Добро утро, Ден“ е Светозар Гледачев.
Точно днес на 26 февруари за въздуха, който се налага да дишаме в Пловдив, за бюджета на държавата говорим в програмата до 09:30 часа. Със заместник-председателя на общинския съвет Добромира Костова от ПП-ДБ ще коментираме мерките за справяне с проблема на мръсния въздух в Пловдив. По закон среднодневната норма не трябва да превишава 50..
На една ръка разстояние от еврото и от примирие за Украйна – така ще звучат два от разговорите в предаването „Ден след ден“ на 25-ти февруари. България е изпратила искане за конвергентнни доклади до ЕК и ЕЦБ за готовността на страната да приеме еврото от началото на следващата година. Техният отговор се очаква през юни. А ще стигнат ли..
В очакване на Баба Марта... Няколко пловдивски читалища ще зарадват пловдивчани с истински празник на мартениците, на 1-и март, събота. Петя Маринова, секретар на читалище „Проф. Кирил Дженев-2018“ в Пловдив, разказва за инициативата. Ивайла Тодорова открива своята изложба „Палитрата на безкрайността“, в Elysium Plovdiv, отново на първи..
Политика като театър, политика като реалност. Нивото, което показват част от политиците в България не е лицеприятно. В същото време – точно те са изпратени в НС за да решават съдбата на страната. За всичко това ще говорим в 25-то утро на февруари, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Ще стане ли България част от еврозоната от 1..
Между напрежението и мира се движим в следобедната програма на 24 февруари. Как можем да тълкуваме вандалските прояви при протеста на "Възраждане" в София и щурмът в столицата и очакваното в следващите дни продължение на подобни изблици на агресия? Можем ли три години по-късно все по-често да повтаряме думата мир , вместо война щом отправим поглед към..