Авторитен юрист, Димитър Пешев е бил дългогодишен съдия в Пловдив и в София. През 1943 г., като подпредсетел на Народното събрание, той оглавява акцията на група народни представители за предотвратяване на депортацията на българските евреи в „концлагерите на смъртта“.
„Има личности, които олицетворяват лицето на всеки народ. Една от тях безусловно е Димитър Пешев. Юристът, адвокатът, съдията, истински патриот и един смел човек. Той е имал куража, в едно трудно време, да излезе и да обедини обществеността срещу една несправедливост. Ако беше си случила, щеше да се превърне в една национална трагедия, а именно изпращането на българските евреи в концлагерите. Не случайно Пешев е работил в Пловдив, градът известен като място, където може да се усети толерантността между хората”, заяви в емоционално слово Максим Бенвенисти – председател на фондация „Цедака – Шалом“ и член на Изпълнителното бюро на Организацията на евреите в България „Шалом“. Същта теза разви и председателят на пловдивската организация на евреите Шалом – Светозар Калев.
За тържеството в Съдебната палата пристигна и племенницата на Димиър Пешев - Кичка Пешева, която разказа спомени за своя чичо и за несправеливата съдба, сполетяла го след Девети септември. Тогава "спасителят на българските евреи" е осъден на смърт от т.нар. "Народен съд", присъда, заменена с 15 години затвор. След това патриотът и държавник е бил депортиран и оставен буквално без препитание, живял в мизерия да смъртта си през 1973 г.
Друг съвременник на епохата, наследник на една от легендарните и родолюбиви пловдивски фамилии – Обрейкови – също разказа своите спомени от онова време, когато е бил невръстно момче. Но помни всичко – по дати и по часове за онези драматични дни.
Откриването на паметника на Димитър Пешев в Съдебната палата е част от събитията, с които тази година пловдивският Окръжен и Районен съд отбелязват 140-та годишнина от създаването си.
Спомените на съвременниците на Димитър Пешев чуйте в репортажа на Севдалин Палаузов.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..