Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След равносметката в числа - личностите, настроенията, ценностите

Политическият продукт, създаден в лабораторията на местните избори с активната подкрепа на политическите партии и с любезното съдействие на електората, започна да се сглобява и логично – да придобива търговски вид.

Такъв е нужен при създаването на мнозинствата по места, за да проработи успешно местният законодателен  и управленски механизъм. А  гражданите, изпратили във властта избраниците си, да започнат не само да очакват, но и да   изискват от тях.

В Пловдивска област ГЕРБ спечели 11 общини, БСП -3. В 6 от 12-те общини в Пазарджишка областспечели досегашният кмет. Четирима са от ГЕРБ, един от АБВ и един от ДПС. Резултат на база на господстваща апатия и ниска избирателна активност. А след развръзката с резултатите, както се казва – следва отложено във времето продължение.

За амбициите на новоизбраните и въпросите за зрелостта на вота, за нивото на политическа представителност,  парадоксите и очакванията – събеседници „Точно днес“ са:  

проф. Любомир Караджов – преподавател по PR, медии и комуникации в АМТИИ,

новият кмет на Пещера Йордан Младенов – БСП за България,

оперният певец  Ивайло Михайлов от листата общински съветници на ГЕРБ,

напусналият по свое желание изборната писта от листата на ГЕРБ представител на гражданската квота д-р Димитър Шишков.

В зона „Култура“ след 9 ч. чуйте Константинос  Марицас. Известният преводач и дипломиран инженер и философ представя в клуб „Петното на Роршах“ знакови гръцки поети, сред които Кавафис, Рицос, Полидури и др.

А утрото на 5 ноември ще посрещнем и днес в компанията на  председателя на Пловдивски автомобилен клуб „Ретро“ инж. Дончо Дончев. Той е гост на седмицата в рубриката на Радио Пловдив „Добро утро, Ден“.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изобилие и морско синьо във „Вход свободен“

Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..

публикувано на 20.02.25 в 09:30

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00