Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За донорството трябва да се говори в семейството

Министерството на здравеопазването стартира Национална информационна кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията у нас под мотото „Да! За живот!“. Активната част на кампанията ще продължи до 5 декември тази година.

Към днешна дата близо 1200 души се нуждаят от трансплантация. На фона на листата с чакащи пациенти, през тази година са извършени общо 32 трансплантации от трупен донор и 12 от жив донор. Ниският брой на донорите у нас не позволява на страната ни да стане пълноправен член на организацията Евротрансплант, което би позволило както да получаваме органи при остра нужда, така и български пациенти да бъдат трансплантирани в други държави, стана ясно от думите на министър Кирил Ананиев. Той допълни, че увеличаването на броя на трансплантациите в България е изключително важна мисия. Елена Крушкова разговаря с доктор Костадин Чифлигаров, координатор по донорство в УМБАЛ "Свети Георги".

Неразбирането на донорството като медицински процес, погледът върху донорството като екстравагантна дейност и мисленето, че „това мен не ме касае“, е голяма грешка, това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Костадин Чифлигаров, който смята, че е необходимо системно обучение и подготовка на обществото.

Той посочи, че темата не трябва да се изчерпва само до единична медийна кампания, а е необходимо тя да се коментира в семействата, много преди да настъпи този съдбовен момент, когато трябва да се търси съгласие за донорство. Според него е необходимо близките да знаят мнението на хората приживе.

Проблемът е национален. Необходимо е обучението да започне още в училище. В часовете по биология в горен курс, е добре младите хора да се запознаят с донорството, какви са целите и задачите, какво означава да спасиш нечий живот, саможертвата като идеал в обществото, заяви още доктор Костадин Чифлигаров.

Той подчерта, че от тази година се вижда сериозна ангажираност от страна на правителството, на министър Кирил Ананиев и на други държавни институции, които открито декларират готовността да се помогне една национална програма, включително и финансово.

Аз съм много обнадежден за бъдещето на тази програма, казва още доктор Чифлигаров.

Цялото интервю с доктор Костадин Чифлигаров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07