Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За донорството трябва да се говори в семейството

Министерството на здравеопазването стартира Национална информационна кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията у нас под мотото „Да! За живот!“. Активната част на кампанията ще продължи до 5 декември тази година.

Към днешна дата близо 1200 души се нуждаят от трансплантация. На фона на листата с чакащи пациенти, през тази година са извършени общо 32 трансплантации от трупен донор и 12 от жив донор. Ниският брой на донорите у нас не позволява на страната ни да стане пълноправен член на организацията Евротрансплант, което би позволило както да получаваме органи при остра нужда, така и български пациенти да бъдат трансплантирани в други държави, стана ясно от думите на министър Кирил Ананиев. Той допълни, че увеличаването на броя на трансплантациите в България е изключително важна мисия. Елена Крушкова разговаря с доктор Костадин Чифлигаров, координатор по донорство в УМБАЛ "Свети Георги".

Неразбирането на донорството като медицински процес, погледът върху донорството като екстравагантна дейност и мисленето, че „това мен не ме касае“, е голяма грешка, това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Костадин Чифлигаров, който смята, че е необходимо системно обучение и подготовка на обществото.

Той посочи, че темата не трябва да се изчерпва само до единична медийна кампания, а е необходимо тя да се коментира в семействата, много преди да настъпи този съдбовен момент, когато трябва да се търси съгласие за донорство. Според него е необходимо близките да знаят мнението на хората приживе.

Проблемът е национален. Необходимо е обучението да започне още в училище. В часовете по биология в горен курс, е добре младите хора да се запознаят с донорството, какви са целите и задачите, какво означава да спасиш нечий живот, саможертвата като идеал в обществото, заяви още доктор Костадин Чифлигаров.

Той подчерта, че от тази година се вижда сериозна ангажираност от страна на правителството, на министър Кирил Ананиев и на други държавни институции, които открито декларират готовността да се помогне една национална програма, включително и финансово.

Аз съм много обнадежден за бъдещето на тази програма, казва още доктор Чифлигаров.

Цялото интервю с доктор Костадин Чифлигаров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04