Сухопътните войски са основният вид въоръжени сили в Българската армия. Днес те подготвят формирования за участие в пълния спектър операции в системата на колективната отбрана на НАТО – както на територията на страната, така и извън нея.
Празникът е определен с правителствено решение от 1992 г. по повод блестящата ни победа в критичната за България битка при Сливница на 19 ноември 1885 г.
Тогава неопитната и необучена българска пехота, командвана от капитани и майори, разгромява в решителното сражение сръбската войска, водена от генерали и обучени пълководци. Това е първата голяма победа на младата ни войска, сформирана броени години след възстановяването на българската държава след Освобождението. Обърнали в безразборен бяг сръбската войска, неудържимото им настъплене към Белград е спряно единствено с намесата на Великите сили, стреснати от тези нови „Прусаци на Балканите“.
През десетилетията следват още няколко войни, сред които и две Световни, в които българската пехота па шества победоносно по бойните полета с легендарни сражения, за съжаление после пропиляни от държавниците ни на политическата карта.
Последните чутовни битки са били в крайната фаза на Втората световна война, когато Българската армия участва в разгромяването на нацистка Германия на два етапа в периода 1944-1945 година.
През 75-те изтекли мирни години оттогава редовете на героите от Стражин и Страцин, Драва и Куманово са силно оредели. Живите от тях днес са надхвърлили 90-годишна възраст, но и до днес помнят с кристална яснота всеки ден от похода си, приключил под стените на Виена.
Да си припомним разказите на няколко от тях. Чуйте в прикачения файл.
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...
30 хиляди души годишно заболяват у нас от варицела, като това предимно са деца, съобщи в програма "Точно днес" проф. Ани Кеворкян, ръководител на Катедрата по епидемиология и медицина на бедствените ситуации в Медицинския университет в Пловдив. Тя коментира значението и ползите от ваксините и необходимостта от постигане на по-високо имунизационно..
В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища. Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен". "Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас,..
Премиерът Росен Желязков е гост на официалното откриване на обновената градска част на Чепеларе. Пред Радио Пловдив кметът на общината Боран Хаджиев разказа, че централната градска част е изцяло облагородена, има много магазини и заведения. "Хората вече има къде да се разходят и да си купят сувенири. След минути ще бъде отслужен водосвет за..