Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-важни за нас са въпросите за визовия режим със САЩ

От деня: Какво се очаква от срещата точно днес на българския премиер Борисов с американския президент Тръмп.  

В коментар геополитическият анализатор проф. Марин Русев посочи, че това е знакова среща за България, но в същото време е рутинна за САЩ. В дадения случай за мен това е поредната страна, с която американският президент иска да покаже обвързаността на САЩ към Източна Европа.

Русев каза още: Става дума за брънка от Източноевройеската атлантическа политика на САЩ. Няма как една малка страна да извоюва времево пространство, което не е свързано с глобално събитие, винаги има опасност да попадне сред силно влияещи фактори. Има няколко важни теми в тази визита. На първо място това е визовият режим. Десетилетия визов отказ не е добър за България. Унизителността не е изчезнала.

Има няколко важни теми, аз мисля, че това, което вече доста години върви като унизително за страната ни  и според мен това трябва да е главната цел на Борисов в настоящата среща  - става въпрос за визовия режим. Мисля, че е унизително в продължение на толкова години редица африкански държави да могат да изпращат своите граждани в САЩ много по-лесно отколкото България. 

Мисля, че тук Борисов трябва да подскаже на Белия дом, че ние сме тази страна, на която трябва да се гледа като на приоритетна за атлантическата сигурност .

В никакъв случай ние не трябва да слагаме знак за равенство  между енергийните възможности на Русия, от една страна, и енергийните възможности на САЩ. САЩ в момента провежда една политика за промяна на енергийната си стратегия, свързана с шистовия газ,  но това няма да бъде за дълго.

В никакъв случай ние не бива да слагаме знак за равенство между енергийните възможности на Русия от една страна и от друга - тези на САЩ. Те провеждат политика на промяна на енергийната си стратегия за втечнения газ, но това няма да бъде за дълго. 

И по друг начин искам да го кажа – диверсификация  не означава  България да гради своята енергийна политика без Русия. Напротив, ние трябва да се съгласим с егейското предложение през Гърция, но в същото време наш висш представител трябва съвсем скоро да отиде в Русия и да потвърди други наши интереси, свързани с Русия. Това се нарича гъвкава политика. Ние трябва да потвърдим пред Русия, че нямаме друг вариант за ядрена енергетика освен руската. Отношенията ни с Русия са свързани и вие ще видите, че голяма част от предложенията на Америка са свързани с това ние да правим отстъпки пред Америка за сметка на интереса си спрямо Русия.

Да се търси на всяка цена изход от някаква имагинерна единица в момента и да се говори за толкова бърза американска реакция, която да ни подобри ситуацията, мисля, че това са дългосрочни политика, които могат да подпомогнат България. Но тази среща за мен все пак е рутинна и ще видите, че и Америка, и България ще направят своите изводи. Това е дипломацията на последните 200 – 300 г.

След тази среща ще има леки изменения, но журналистическите искания за рязка промяна в ядрената енергетика на България, за рязка промяна на газовите ни отношения с Русия  е невъзможна. В отношенията с Америка ние сме длъжни да внимаваме как правим изреченията по отношение на базите на  Америка в Източна Европа.

А в енергетиката няма как да се реализират каквито и да е проекти на Русия през Турция, ако не минават  през Гърция, или България. Така че ние сме си там, където сме си. Въпросът е дали да увеличим енергийната тежест на България на Балканите или не. Тъй като Америка се дразни, че това отново ще стане с руски газопровод, мисля, че Америка няма  отговор на въпроса с какъв газопровод да стане това. И как България ще спечели единствено от това, че при криза ние ще разчитаме на допълнително, макар и по-скъпо съоръжение, което може частично да овладява в кризисни моменти, така че газовата връзка и идеите на Америка за егейска възможност за снабдяване с газ са полезни, но в никакъв случай съотношенията няма да бъдат повече от 5 %.


Цялото интервю с проф. Марин Русев е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ботулизъм след ботокс не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54

Атанасова не бива да е член на Венецианската комисия

Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия?        Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..

публикувано на 05.02.25 в 10:27

Таксата за плащане с карта в автобусите е въпрос на преговори

Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града.  Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..

публикувано на 04.02.25 в 16:00
проф. Ива Христова

Пикът на грипната вълна вече преминава в страната

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме  проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През  тази седмица ще има..

публикувано на 04.02.25 в 14:53