От деня: Какво се очаква от срещата точно днес на българския премиер Борисов с американския президент Тръмп.
В коментар геополитическият анализатор проф. Марин Русев посочи, че това е знакова среща за България, но в същото време е рутинна за САЩ. В дадения случай за мен това е поредната страна, с която американският президент иска да покаже обвързаността на САЩ към Източна Европа.
Русев каза още: Става дума за брънка от Източноевройеската атлантическа политика на САЩ. Няма как една малка страна да извоюва времево пространство, което не е свързано с глобално събитие, винаги има опасност да попадне сред силно влияещи фактори. Има няколко важни теми в тази визита. На първо място това е визовият режим. Десетилетия визов отказ не е добър за България. Унизителността не е изчезнала.
Има няколко важни теми, аз мисля, че това, което вече доста години върви като унизително за страната ни и според мен това трябва да е главната цел на Борисов в настоящата среща - става въпрос за визовия режим. Мисля, че е унизително в продължение на толкова години редица африкански държави да могат да изпращат своите граждани в САЩ много по-лесно отколкото България.
Мисля, че тук Борисов трябва да подскаже на Белия дом, че ние сме тази страна, на която трябва да се гледа като на приоритетна за атлантическата сигурност .
В никакъв случай ние не трябва да слагаме знак за равенство между енергийните възможности на Русия, от една страна, и енергийните възможности на САЩ. САЩ в момента провежда една политика за промяна на енергийната си стратегия, свързана с шистовия газ, но това няма да бъде за дълго.
В никакъв случай ние не бива да слагаме знак за равенство между енергийните възможности на Русия от една страна и от друга - тези на САЩ. Те провеждат политика на промяна на енергийната си стратегия за втечнения газ, но това няма да бъде за дълго.И по друг начин искам да го кажа – диверсификация не означава България да гради своята енергийна политика без Русия. Напротив, ние трябва да се съгласим с егейското предложение през Гърция, но в същото време наш висш представител трябва съвсем скоро да отиде в Русия и да потвърди други наши интереси, свързани с Русия. Това се нарича гъвкава политика. Ние трябва да потвърдим пред Русия, че нямаме друг вариант за ядрена енергетика освен руската. Отношенията ни с Русия са свързани и вие ще видите, че голяма част от предложенията на Америка са свързани с това ние да правим отстъпки пред Америка за сметка на интереса си спрямо Русия.
Да се търси на всяка цена изход от някаква имагинерна единица в момента и да се говори за толкова бърза американска реакция, която да ни подобри ситуацията, мисля, че това са дългосрочни политика, които могат да подпомогнат България. Но тази среща за мен все пак е рутинна и ще видите, че и Америка, и България ще направят своите изводи. Това е дипломацията на последните 200 – 300 г.
След тази среща ще има леки изменения, но журналистическите искания за рязка промяна в ядрената енергетика на България, за рязка промяна на газовите ни отношения с Русия е невъзможна. В отношенията с Америка ние сме длъжни да внимаваме как правим изреченията по отношение на базите на Америка в Източна Европа.
А в енергетиката няма как да се реализират каквито и да е проекти на Русия през Турция, ако не минават през Гърция, или България. Така че ние сме си там, където сме си. Въпросът е дали да увеличим енергийната тежест на България на Балканите или не. Тъй като Америка се дразни, че това отново ще стане с руски газопровод, мисля, че Америка няма отговор на въпроса с какъв газопровод да стане това. И как България ще спечели единствено от това, че при криза ние ще разчитаме на допълнително, макар и по-скъпо съоръжение, което може частично да овладява в кризисни моменти, така че газовата връзка и идеите на Америка за егейска възможност за снабдяване с газ са полезни, но в никакъв случай съотношенията няма да бъдат повече от 5 %.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..