Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Точно днес" - за знаците на дипломацията, прагматиката, Паметта

Траекториите на дипломацията и териториите на прагматичността са фокус в избора на теми „Точно днес“.

За успешната промяна  - цел  на българското образование чрез иновации, споделяне на добри практики и перспективи за реализация на качествено обучени млади хора  -  два предстоящи разговора:

Преди старта на международната конференция на тема „Как да бъдем иновативни в училище“  чуйте  Мария Гайдарова – председател на фондация „Световен образователен форум България“, организатор на събитието.

 250  работници от 8 предприятия ще се квалифицират и преквалифицират в първите месеци на 2020 г. в новооткрития Център за професионално обучение ТРАКИЯ в индустриална зона Раковски, част от „Тракия икономическа зона“.  За адаптирането  на университетски програми за бизнеса за първи път в страната по съвместна инициатива за стратегическо партньорство  между бизнеса  и заместник-ректора  на Университета за хранителни технологии  проф. Николай Менков – чуйте изпълнителния директор на ТИЗ и създател на обучителния център инж. Пламен Панчев.

Протоколът или конкретиката  белязаха снимката от срещата на българския премиер  Бойко Борисов с американския президент Доналд Тръмп.

За баланса между очакванията и реалностите свързани с визитата на премиера Бойко Борисов в САЩ  и сигналите, които дава  срещата с ключова дума „сигурност“ с детайлите около  модернизацията на въоръжените ни сили, диверсификацията на енергийните източници и енергийната независимост на страната, визите, търговията, инвестициите – събеседник: международният анализатор Петко Георгиев.

Във времето след 9 ч.ще разлистим  описаната в 1000 изстрадани страници история на българските евреи  преимуществено в периода 1929-1945 г.., преди представянето й в залата на Организацията на евреите „Шалом“. Разговорът  с автора на книгата „Две знамена на ционизма – синьо, но също и червено“  Шломо  Шеалтиел  е изтъкнат израелски историк от български произход, изследовател и преподавател.

А в рубриката „Добро утро, Ден“ чуйте  почетния консул на Италия в Пловдив Джузепе Ди Франческо. С него споделяме първите минути от утрото тази седмица.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 29.11.24 в 16:59

Светлини и мъгли в "Ден след ден"

По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..

публикувано на 29.11.24 в 14:56

Поетично с „Вход свободен“

С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър".  Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..

публикувано на 29.11.24 в 09:30

На 29 ноември "Точно днес"

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?  Говорим с Евелина Славкова, социолог от..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

"Ден след ден" на 28 ноември

Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..

публикувано на 28.11.24 в 14:43