Този най-конкурентоспособен сектор заема 80% от земеползването у нас и е изцяло експортно ориентиран. Това съобщи в Пловдив министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева при откриването на 9-тия национален агросеминар на тема „Зърнопроизводството – реалност и възможности в новия програмен период след 2020-та година“.
Танева посочи, че общите инвестиции в селското стопанство у нас за периода 2014 – 2018 година са 7 милиарда 724 милиона лева, а те са 8,1% от всички инвестиции в българската икономика.
74 на сто от обработваемата земя в България, която се заявява за подпомагане, е заета от зърнено-житни и технически култури, съобщи земеделският министър. Само през 2019-та година площите със зърнени култури у нас са 19 милиона 316 хиляди декара.
Танева подчерта, че зърнопроизводството е изцяло експортно ориентиран бранш и цитира данни на статистиката за 2018-та година. Според тях, България е на второ място в света по износ на черен маслодаен слънчоглед с експорт от 779 430 тона. В световен мащаб сме осми по износ на рапица, заемаме 11-то място по износ на мека пшеница с реализиран експорт 4,17 милиона тона и също сме на 11-то място по износ на царевица в света с екпорт от 1,41 милиона тона.
Министър Танева определи като най – сериозните предизвикателства пред бранша зърнопроизводство справянето с промените в климата и въздействието върху околната среда.
По повод изискванията за все по – зелено производство и технологии, щадящи околната среда, земеделският министър заяви: „Или трябва да изучим, намерим и приложим добри практики, щадящи околната среда, или цялото общество ще нови последствията от щетите, нанесени на естествените биоресурси.“
Краят на декември е срокът, в който страната ни трябва представи своето законодателство в областта на селското стопанство за периода след 2020 година, съобщи още земеделският министър. Тя изрази надежда правилата и общата рамка да бъдат изработени заедно с браншовите организации.
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпрастранена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..
Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма "Околна среда" за зелена градска среда за премахване на т.нар. "кални петна" в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези "кални петна", които са разположени на територията на целия град. Калните петна са незатревени площи в..
ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства. Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..
Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..
На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..