Премиерът Бойко Борисов не остави втора нощ протестиращите медицински сестри да нощуват в палатков лагер пред Министерския съвет и изтегли насрочената за днес среща, снощи вечерта. Резултатът от нея е, че палатковия лагер беше вдигнат, и се стигна до някои споразумения.
Между пренощувалите в палатка е и Димитрия Димитрова лидер на протестиращите медицински специалисти от Пазарджик. Тя е и съучредител на Асоциацията на медицинските сестри и на новия синдикат на медицинските специалисти.
В интервю за Радио Пловдив Димитрия Димитрова разказа за проведената среща, като уточни, че идването на вътрешния министър е станало по време на срещата. Премиерът Борисов го е извикал, след като протестиращите са разказали за злоупотреби в системата на здравеопазването.
В срещата са участвали всички протестиращи, които са искали това, а не само трима души, както първоначално са искали от страна на управляващите.
Димитрия Димитрова: Г-н Борисов няма как да знае във всяко министерство точно как стоят нещата и това беше нашия повод още от самото начало на протестите да искаме среща, която най-сетне се осъществи и трябваше да му кажем нещата от първо лице, за да се знае. Аз мисля, че няма български гражданин, който да не знае, че в здравеопазването се краде и то много – че се надписват пътеки, че има много нерегламентирани начини на вземане на пари от болниците от касата.
По време на разговора г-н Бойко Борисов каза „Нека да дойде вътрешният министър. Искам да кажа, че срещата се излъчваше на живо във фейсбук и всеки може да я види и г-н Борисов в неговия стил каза „Какво излиза? Ние ще имаме повече работа с вас отколкото със здравния министър”. На тази среща присъстваха вицепремиерът Томислав Дончев, социалният министър Деница Сачева, нашият министър Кирил Ананиев и после беше извикан и министърът на вътрешните работи. Той беше извикан, когато започнахме да говорим, че трябва да има абсолютно строг контрол в болниците. Това са средствата, които ние, допускайки да се случва пред очите ни, допускайки ние като пациенти да участваме в това - това са средствата, които те вземат от лечение на наши близки ако се наложи или от нашите пенсии в бъдеще. Нали знаете, че едни пари, които се разпръскват нерегламентирано после няма откъде да вземем за покриване на тези социални нужди.
Най-важните пунктове, по които се договорихме са колективният трудов договор да бъде задължителен абсолютно за всичките лечебни заведения без значение на тяхната собственост. Това ще гарантира основна стартова заплата не само за сестрите, а за всичките, работещи в това звено. Ние настояваме това да бъде две минимални работни заплати, защото в момента е 950 лв. Това, което се договорихме също, че ще бъдем на срещите, когато се разпределят средствата да си кажем и нашето мнение, че ще има контрол по болниците. Колективният трудов договор е задължителен единствено в 100 % държавните структури. В другите болници – частни или общински той е пожелателен. Това искаме ние – да бъде задължителен абсолютно за всички.
Говори се много и за детското здравеопазване, ясли, училища, градини, където те няма откъде да вземат освен от един твърд регламент колко ще получават. Искаме това да се направи в абсолютно всичките градове – да се знае колко ще вземат сестрите, работещи в училища, градини и т. н.
Говори се много за въвеждане на електронната здравна карта, нещо, което е просто наложително. Г-н Ананиев каза, че спънките досега идват от оспорването на търговете, просто не могат да се разберат кой ще изработва тези карти. Обеща се, че в най-кратко срокове това ще бъде решено.
В националния рамков договор, който в момента е в процес на обсъждане и ще бъде подписан следващата седмица и ние ще присъстваме там не ми беше казано, защото г-н Ананиев гарантира едно съотношение санитар – медицински специалист, включващ сестра, лаборанта, няма да ги изброявам всичките и лекар. Ако санитарят взема хиляда лева /сега взима около 600/, сестрата трябва да взема 1700, а докторът 2200 лв – като стартови заплати. Това съотношение г-н Ананиев каза, че ще се разбере, когато се подписва националния рамков договор.
Заплатата от 950 лв е въведена в момента само там, където има подписан рамков договор – за момента това са центровете за спешна медицинска помощ. Това се борим – да се подпише навсякъде, за да бъде гарантирано.
От 1 март сме на протести и както всички знаят никой не ни взе насериозно, но показахме, че борейки се, може да се стигне до някъде, може да се върви бавно или бързо, но може да се върви напред. Нали знаете, че е по-лесно нещата да вървят по старому, по-лесно е ако може някак си да се размине с едно обещание, те ще спрат, те ще се уморят. Не, не спряхме, не се уморихме и ще продължаваме. Най-важното постижение в момента е синдикатът, който създадохме и ние вече можем да защитаваме интересите си.
Първата среща оттук нататък е следващата седмица при подписването на националния рамков договор, след още една или две седмици с г-н Борисов да доуточним и ще подпише националния рамков договор и той да го гарантира с наредби и с подписа си. Г-н Ананиев – здравният министър е в цифрите и в сметките, и в обещанията, които ние твърдо ще следим дали ще се изпълнят.
Цялото интервю е в звуковия файл.
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..
Вдъхнаха нов живот на печатарска преса от печатницата на Христо Г. Данов, която е на повече от век. На нея през втората половина на 19 век родоначалникът на книгоиздаването у нас печата своите книги с образователна насоченост. Печатарската преса отдавна е част от музейната експозиция, но доскоро не работеше. Вече обаче тя е отремонтирана...
Десетки вярващи посетиха католическата храм „Свети Дух“ в Пловдив, за да запалят свещ в памет на починалия папа Франциск. За тях той бе символ на обединение, надежда и човечност , каза отец Димитър Димитров от църквата в програма "Точно днес", който сподели и лични впечатление от срещите си със светия отец. Първата среща на отец Димитър с папа..
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..