Бюджетът е много сложна тема и чрез него и се скриват, и се разкриват възможности за измами. Това обаче може да го забележи малък кръг специалисти, заяви икономическият анализатор Светозар Гледачев.
По думите му, ролята на бюджета е да прави политики, като движи града в определена посока – застой, развитие или регрес. Бюджетът е инструментът за всички дейности.
Хората, обществата и държавите се водят по два начина – по метода на тоягата и на силата и - по метода на моркова. Методът на моркова са парите, а парите на една организация са бюджетът. Според пловдивския бюджет сега не може да се каже със сигурност накъде ще върви градът. Това може да бъде казано, когато годината изтече.
Всеки бюджет се прави така, че различни лобистки интереси да усвояват определени пари. И колкото по-развита е държавата, процентът им е по-малък и е огромен – в неразвитите. От тези 343 млн не се знае колко ще отидат в „наши фирми“. Това трябва да интересува гражданите, защото то дразни.
За да има изпълнение на изпълни бюджета, трябва да има програма. Администрацията има определена програма. Кметът има амбициозна програма, но тя е от времето на соца – „Модър-Царевец“, захранване на града с хубава вода.
За целта трябват пари, каквито няма. Склонни ли са тогава гражданите да им бъдат вдигнати данъците? Не. В Швейцария ги попитаха с референдум и те казаха , че не са склонни данъците им да бъдат намалявани, защото там има прозрачност в управлението на парите. Те са склонни да дават повече пари, но да са доволни от управлението. Това пожелавам на пловдивчани – да са доволни от управлението, за да си плащат с радост данъците.
Ако парите от заема 120 млн, който може да бъде изтеглен, отидат за развитието на Пловдив, а не 50 млн лв. от тях да отидат по джобовете, всеки ще бъде доволен. Развитие има само когато се инвестира. А в програмата на общината инвестирането е прекалено малко - от 343 млн лв 198 млн са за заплати и осигуровки и 95 млн. - за издръжка на администрацията. Порочният модел дотук трябва да бъде променен.
Цялото интервю чуйте – от звуковия файл:
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...