Бюджетът е много сложна тема и чрез него и се скриват, и се разкриват възможности за измами. Това обаче може да го забележи малък кръг специалисти, заяви икономическият анализатор Светозар Гледачев.
По думите му, ролята на бюджета е да прави политики, като движи града в определена посока – застой, развитие или регрес. Бюджетът е инструментът за всички дейности.
Хората, обществата и държавите се водят по два начина – по метода на тоягата и на силата и - по метода на моркова. Методът на моркова са парите, а парите на една организация са бюджетът. Според пловдивския бюджет сега не може да се каже със сигурност накъде ще върви градът. Това може да бъде казано, когато годината изтече.
Всеки бюджет се прави така, че различни лобистки интереси да усвояват определени пари. И колкото по-развита е държавата, процентът им е по-малък и е огромен – в неразвитите. От тези 343 млн не се знае колко ще отидат в „наши фирми“. Това трябва да интересува гражданите, защото то дразни.
За да има изпълнение на изпълни бюджета, трябва да има програма. Администрацията има определена програма. Кметът има амбициозна програма, но тя е от времето на соца – „Модър-Царевец“, захранване на града с хубава вода.
За целта трябват пари, каквито няма. Склонни ли са тогава гражданите да им бъдат вдигнати данъците? Не. В Швейцария ги попитаха с референдум и те казаха , че не са склонни данъците им да бъдат намалявани, защото там има прозрачност в управлението на парите. Те са склонни да дават повече пари, но да са доволни от управлението. Това пожелавам на пловдивчани – да са доволни от управлението, за да си плащат с радост данъците.
Ако парите от заема 120 млн, който може да бъде изтеглен, отидат за развитието на Пловдив, а не 50 млн лв. от тях да отидат по джобовете, всеки ще бъде доволен. Развитие има само когато се инвестира. А в програмата на общината инвестирането е прекалено малко - от 343 млн лв 198 млн са за заплати и осигуровки и 95 млн. - за издръжка на администрацията. Порочният модел дотук трябва да бъде променен.
Цялото интервю чуйте – от звуковия файл:
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..