Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И четвъртият вот на недоверие към правителството няма да успее

Политиците трябва да се научат да мислят стратегически

България се нуждае от Воден пакт за следващите 15 години, за да няма проблеми като този в Перник

Поредният вот на недоверие към правителството няма да успее прогнозира в интервю за Радио Пловдив политологът Антоний Гълъбов.

Според него темата е загубила част от блясъка си. Стана така, защото БСП заяви, че ще внася вот на недоверие на 30 декември, направи го на 20 януари. Направи го без да консултации с други политически сили и отново повтори, и то за трети път, сценария, по който се опитва неуспешно да свали кабинета.

Коментирайки разположението на силите в НС, доц. Гълъбов посочи, че ДПС има своите аргументи да отбележи, че с него не са правени  консултации за вота, както и да очертае още един по-различен и по-интересен профил на аргументация за искане на вот на недоверие. Той отбеляза, че ГЕРБ и ОП са от една страна, но има вътрешни нюанси в отношението на тези политически формации - и в тях и между тях. От друга страна ПГ на „Воля“ ще успее максимално да се възползва от интригата, която е свързана с нейния избор на гласуване, но в крайна сметка няма да подкрепи вота на недоверие, смята политологът.

Антоний Гълъбов подчерта, че от гледна точка на актуалната кризисна ситуация в Перник по-важно е да се намери решение, отколкото да се свали правителството и затова вотът ще е неуспешен. В конкретния случай става дума за стратегически избор пред страната и за локална криза – това е водната криза в Перник.

Той смята, че в Перник е можело да не се стигне до криза, но водният режим е бил неизбежен. Дали сега и в началото на лятото, въпрос на време и отлагане.

Стратегическият проблем който стои пред нас е как ефективно да се научим да управляваме ресурсите си. Добре е мисленето в страната да стане по-стратегическо, за да мислим как да управляваме успешно общите си дела, категоричен беше Гълъбов.

Той даде и пример с управлението на дефицитния ресурс вода. България има воден ресурс, но регистрира големи водни загуби и така сме по-близо до нищета отколкото до бедност. Бедност е когато нямаш, а нищета когато пилееш каквото име. България пилее всичко сега – от ресурси до човешки живот.

Важно е обаче да се вникне в смисъла на проблема, а не да се прави само парламентарната математика, подчерта доц Гълъбов. Според него БСП е изпаднала в парадоксална ситуация. Проблем, който дава възможност за вот  на недоверие, но невъзможност на социалистите да убедят хората, че те могат да разрешат подобен проблем и да бъдат добра управленска алтернатива. 

Социалистите имаха два подхода – единият да плаши хората със ситуацията, а другият да организира дебат как да се управлява водата у нас. БСП пропусна тази възможност, депозира вот и той няма да успее. Така няма да успее да се реализира и като смислена опозиция на това управление. БСП имаше възможност да структурира поле, в което управляващите да се защитават, но в техните мотиви, представени в 40 страници на сайта на НС, има един доста плосък хоризонт на политическо противопоставяне. Опозицията не успя да покаже, че има различен подход към управлението на страната, коментира Антоний Гълъбов.

Той посъветва политиците да вървят към широко общо политическо съгласие относно водния ресурс на България, тъй като това стратегически ресурс. На България й трябва Воден пакт, за да е ясно, че във всеки следващ бюджет за 15 години ще има по 250 милиона лева за развитие на сектора. Ние имаме голям относителен дял на съхранена природа и сме длъжни да я съхраняваме и пазим, каза политологът Антоний Гълъбов в заключение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 15:56

Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38