Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато се финансира нещо с дълг - да се кажат точно обектите

Не смятам, че тази кредитна линия ще създаде фискален натиск в тази бюджетна година

Какво е финансовото състояние на Община Пловдив и допустим ли е нов заем от 120 милиона лева? Отговорите научаваме от Георги Стоев, икономист и председател на „Тракия тех“.

Георги Стоев каза, че бюджетът от 343 млн. лева на Пловдив за 2020 година позволява дългово финансиране на капиталовите разходи в програмата. Това е бюджет със 160 млн. лева местни приходи, каза Стоев. По думите му 1/4 отиват за капиталови разходи, т.е. в номинални суми до 40 млн. лева на година ще се изхарчат за построяване на активи от общината. 

Аргументите за теглене на заем са различни, но тук става дума за кредитна линия, подчерта още икономистът. По думите му е важно да има прозрачност, че когато се харчат парите на данъкоплатците. 


Рисковете пред кредитната линия са да има разногласия в общинския съвет, където отделни съветници да настояват да бъдат финансирани други проекти, незаложени в плана на общинската администрация.  

По-трудните за управление години ще бъдат третата и четвъртата година от този мандат, прогнозира Георги Стоев. Той поясни, че в бюджет 2020 има запазване на приоритетите, да се създвата добра инфраструктура, а също училища и образователни обекти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28