Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главният прокурор обяви гореща война на президента

Конституционният съд е образувал дело по искане на главния прокурор Иван Гешев за даване на задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 103 от Конституцията на Република България. По-рано днес стана известно, че главният прокурор е изпратил искане за тълкуване на този член, на въпроси свързани с имунитета и възможностите за разследване на президента и вицепрезидента.

В предаването "Ден след ден" Атанас Славов - доктор по конситуционно право, коментира, че това е добре обмислен ход на главния прокурор, който обаче няма нищо общо с юридическата или конситуционната аргументация. Той припомни, че Румен Радев върна първият избор на Иван Гешев, а в края на миналата година обяви, че ще инициира дебат за статута на първия обвинител. 

В този смисъл питането до КС е хвърляне на ръкавица с политически, а не конституционни цели и измрения. Не виждам основания КС да прави такова тълкуване. 

Славов разграничи статута на депутатите и на държавния глава, като уточни, че президентският имунитет е много по- силен, докато не бъде преодолян от процедура по импийчмънт.

Държавната измяна по смисъла на Конституцията е различна от понятието "измяна" в Наказателния кодекс, обясни Славов. Стандартите за доказване са различни. Той даде за пример Литва, където преди 15 години се организира импийчмънт на президента, по обвивение, че работи в интерес на Русия. Това е политическо, а не наказателно- правно нарушение. 

Не сме в хипотеза да говорим за реално нарушение, извършено от държания глава, но съобщението на прокурата намеква, че има някакви висящи разследвания. Това е политическият заряд на това искане на прокуратурата - внушава се на обществото, че има конкретен повод.

Не знам дали войната вече е студена, от страна наглания прокурар очиведно става дума за гореши военни действия, а от друга страна предложението на президента за промяна на статуса на главния прокурор е принципно по отношение на Конституцията и на европейските стандарти. Такава атака вече е проблем, особено когато става дума за първия обвинител и неговата свръх овластена позиция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Остродумия" с Иво Инджев - преди премиерата

Иво Инджев представя утре новата си книга "Остродумия" в столицата.  А днес  навършва 70 години и  е събеседник в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден". Разговорът с него е не само за историите, включени в книгата, но и по актуалните политически теми.   Книгата е с обем от над 600 страници, с твърди корици, на издателство "Сиела"...

публикувано на 16.04.25 в 17:39

Странна е причината, с която ДПС-ДПС се оттегли от управлението

Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..

публикувано на 16.04.25 в 15:47
Любомир Стефанов

ПП-ДБ индиректно ще подкрепя кабинета, ако не гласува вота

В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога  Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент..

публикувано на 16.04.25 в 10:46

Бачковският манастир се подготвя за Великден, изгражда фиала

В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че..

публикувано на 16.04.25 в 10:17

Валутният борд позволи да изграждаме основата на еврото

В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор  Цветослав Цачев ...

публикувано на 16.04.25 в 10:16