Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Закона не решават проблемите с хазарта

| обновено на 29.01.20 в 16:37

Полиция и прокуратура влязоха днес в Комисията по хазарта и в офисите на Васил Божков. За разпит са отведени председателят на комисията и служители. В същото време парламентът прие на първо четене  промените в Закона за хазарта, предложени от лидера на НФСБ Валери Симеонов.

Бившият председател на Комисията по хазарта Димитър Терзиев отказа да коментира продължаващата акция на разследващите. Той предположи само, че най- вероятно са събрани достатъчно данни за извършени нарушения или престъпления.

Приетите от депутатите текстове забраняват  организирането на лотарии от частни компании, като това ще става само от Българския спортен тотализатор, ограничава се и разпространяването на лотарийни билети в обекти, които не са лицензирани.

На практика се създава държавен монопол върху лотарийните игри, който ще бъде предшестван от отнемането на лицензите на организаторите на подобни игри, коментира Терзиев и добави, че няма знак за равенство с национализация, защото в подобен случай държавата трябва да стане собственик на частните дружества.

Според него европейският опит е свързан в по- голяма степен с отдаването на лотариите на концесия или с установяване на публично - частно партньорство. Експертът изрази съмнение дали БСТ може да осигури бързо финансови постъпления. 

По думите му, ако докладът на АДФИИ потвърди, че има несъбрани такси от стотици милиони левове, има ред за събирането им от публичен изпълнител към НАП след влязъл в сила административен акт. Той потвърди, че законът позволява две ставки за плащането на такси.

Димитър Терзиев смята, че промените в Закона за хазарта, гласувани днес, решават една малка част от проблемите в този бизнес. Би могло да се пипнат и други текстове, които да премахнат двояко тълкуване, както с размера на таксите. Единственият плюс е, че се въвежда ограничение от 300 метра на пунктовете за тото и лото от училище. По данни на бившия председател между 20 и 25 процента от пунктовете се намират до учебни заведения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56