Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президент и правителство от студена в ледена война

| обновено на 05.02.20 в 16:04
Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС


Замразяването на отношенията президент – правителство и отражението на войната между институциите върху обществото и позициите на България върху геополитическата карта коментира за Радио Пловдив социологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".

Отношенията между "Дондуков",1 и "Дондуков",2 той определи с  думите:

Досега валеше сняг, но когато спре снегът става студено и се заледява. Имахме студена война ,сега  войната стана ледена война. Вижда ли сме подобна ситуация назад във времето.  Новото  обаче е налице . То се дължи на няколко фактора. Първо, след срещата на Борисов с Тръмп и американското наставничество в няколко сфери. Другото ново е активирането  на прокуратурата, която рано или късно ще бъде харесана от българското население. Сега е възможно да започнем да  мислим хубаво за българската  прокуратура, обясни Първанов.

Според него отношенията между  президента и Борисов не са нещо ново, наблюдаваме го вече няколко години.

"Според мен прокуратурата не действа заедно с изпълнителна власт. Прокуратурата е отделен деец на терена и това все повече ще се разбира. Прокуратурата  има западна подкрепа, нещо което трудно ще бъде за разбиране от хората, които дълги години критикуваха прокуратурата  и си мислеха, че са вестители на западното у нас. Разбира се данните изнесени от прокуратурата поставят президента в  сравнително конфузна ситуация. Не ми се вярва много , че той има някаква вина в конкретния случаи.  Десетки въпросителни има около изнесеното от прокуратурата за епизода с президента. Но факт е, че на президента ще му се налага напред в годините  да се обяснява за този период. Така че, наистина, той вероятно взема предвид и  това  и контраатакува  сега, но по друга тема, допълни анализаторът.

Относно активността на прокуратурата Първан Симеонов обясни, че прокуратурата ще се опита да покаже нова енергия. Най-важното  е дали Гешев ще покаже еднакъв аршин, нещо което до сега го виждаме.

По думите му момента е добър за президента, ако се беше забавил щяха да натежат напомнянията на негови опоненти за изнесеното от прокуратурата. Ако беше подранил не се знае дали щеше да има енергия за целия спринт до 2021г.

Моментът е тежък за властта в България, защото различните опозиционни течения в България зазвучаха почти еднакво  без да се обичат  едни други. Те най-вече не обичат ГЕРБ и президентът Радев е една от малкото фигури, които могат да звучат обединяващо за различните опозиционни настроения. Което е предизвикателство, особено, ако си президент.  Президентът Радев досега действа по ръба, между президент и опозиция.

Речта на президента може да даде нов импулс на протести на гражданите, но големи протести като 2013 няма да има.

Мисля, че Радев няма ясен план и ще наблюдава показателите. Най-ясният показател е доверието и дали се изчерпва доверието. След това ще реши какво да предприеме - втори мандат на президент или партиен проект.


Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39