Боговете идват на земята като пчели, твърди Омир, а археолозите доказват, че пчелите са по-древни от нас, хората – появили са се 50-60 хиляди години преди човека. Наблюдавайки пчелите, само можем да се прекланяме пред съвършената организация на тяхното „общество“ и пред меда – продукта на техния живот и труд.
"Да ти върви по мед и масло!" е едно от най – хубавите български пожелания, а народът ни знае, че най-хубаво е тогава, когато "мед ти капе на душата".
В Деня на Свети Харалампий, покровителя на пчеларите, ще говорим за меда като небесна храна и лекарство. Какво лекува и как да го употребяваме? Какви са приложенията на меда и пчелните породукти в медицината? Съветите ще са на д-р Пламен Енчев, един от водещите апитерапевти у нас.
Още от темите днес:
Напрежението по оста президент – правителство, хвърлените ръкавици в политиката, акциите на прокуратурата и полицията и протестите в столицата и страната – ще ги коментираме с Иван Брегов, правен експерт в Института за пазарна икономика.
От Пловдив:
Добре организирана незаконна дейност - от добив на инертни материали до депониране на боклук. И щети за милиони левове. Виновниците за сметищата край Ягодово и Катуница все още не са ясни, но са във фокуса на институциите. За предприетите действия е репортажът на Екатерина Костова от областната управа.
Ден преди Общинският съвет да разисква параметрите на „Бюджет 2020“ на Пловдив, БСП и Демократична България обявиха, че ще гласуват „против“ проекобюджета, а независими съветници го нарекоха „най – лошият бюджет за последните 13 години“ и „бюджет на застой и липса на реформи“. Какви са аргументите на опозицията – обобщава ги в репортажа си Емил Костов.
Автобусите по линия 25 в Пловдив от днес са с безкондукторно таксуване. Следващата седмица то ще бъде въведено и по още две градски линии – № 7 и 113. Как пътници и шофьори посрещнаха нововъведението? Какви са „размислите и страстите“ им по темата пловдивски градски транспорт – репортаж на Веселина Пеева.
В основно ремонтираната и преобразена сграда на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив ни завежда Антония Попова. Тя разказва за обновеното училище с над 1 милион и 800 хиляди лева европейски средства.
Бъдете с Радио Пловдив и програма "Ден след ден" на 10 февруари. Започваме след новините в 15 и сме заедно до 17 часа!
В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..