Наричат преводача Васил Самоковлиев пане Василе, кирие Василе, Васко Златоуст, и българския Дон Кихот.
„Когато нямам какво повече да раздавам, раздавам себе си.“
Преводач от чешки език, университетски преподавател в Пловдивския университет и екскурзовод с чешки, руски и гръцки, след 22 години в Прага, Васил Самоковлиев се завърна в Пловдив.
Има над 25 превода на чешки класици, между които Карел Чапек, Милан Кундера и Бохумил Храбал, награда от Съюза на преводачите и две награди „Пловдив“.
Днес казва, че е щастлив,защото никого не е наскърбил умишлено, правил е всичко от сърце и оставя следа - докато в България има четящи хора, те ще продължат да четат неговите преводи и затова е спокоен, когато ангелите дойдат ...
С несвършващи вероятни и невероятни истории, винаги усмихнат до ушите, Шехерезада на остроумието, дори старостта според него, е много смешно нещо.
За мен , Галя Митева, беше привилегия и удоволствие тази среща с Васил Самоковлиев.
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..